28 Mart 2015 Cumartesi

DEFFTER MARKA FİLM AFİŞLİ DEFTERLER

DEFFTER MARKA FİLM AFİŞLİ DEFTERLER


defterlerin ön kapağı

Merhaba,
Yine defter incelemesi ile karşınızdayım. Her yerde rahatlıkla görebileceğinizi ve ilginizi rahatlıkla çekeceğini düşünüyorum. Dağıtım ağları çok iyi olan bu defterler, bakalım performans konusunda nasıl özellik gösterecekler.
Öncelikle fikir çok güzel, hepimizin sevdiği filmleri kapak olarak bize sunulması o defterle bağ kurmamızı kolaylaştırıyor. Hemen ilk sayfasında kırmızı fon üzerinde kapaktaki film ile ilgili bir anektod(alıntı) bulunması iyi düşünülmüş. Alıntının üst kısmında ise filmin ismi, yapım yılı, yönetmen, oyuncular gibi bilgiler bulunmakta. 

kapaktan sonraki ilk sayfa

Defterler sadece çizgili olarak üretilmiş başka alternatifini göremedim. Defterlerin arka tarafında ise filme ait sahneler çok güzel bir şekilde yerleştirilmiş ve sağ alt kısmında fiyat ibaresi bulunmakta. Bazı uyanık satıcılar fiyat etiketini bu bölüme yerleştirerek biraz daha komisyon ekliyorlar. Fiyat etiketi koyulan deferde bunu yapıyorlarsa diğerlerinde ne gibi fiyatlandırma yapıyorlar, düşünemiyorum bile.


defterlerin arka kapak kısmı

Bende bu defterlerden Parfume (Koku), Betty Blue ve Brave Heart (Cesur Yürek) filmlerine ait olanları vardı fakat Cesur Yürekli olanı arkadaşıma hediye ettim bir daha da kendime aynısından bulamadım maalesef.Çok sık kullandığım bu defterler aslında kurşun kalem ve tükenmez kalemler için çok daha uygun ama dolma kalemlerimin çoğunda da kanama yapmadı. Akışkan mürekkeplerde arkaya geçme çok oluyor, gölgelenme ise her kalemde az da olsa görülüyor. Ben bu yazımda Pelikan markasının eski bir modeli olan Pelikano model kalemi ve içerisinde Pelikan’ın kırmızı renkli kartuşunu kullandım. Sayfalar beyaz renkte olmadığı için gözü çok yormuyor. Arka kısımda notları koyabileceğimiz bir cep kısmı olsaydı daha da güzel olabilirdi.


Değerlendirme:

Kâğıt kalitesi: 3.5/5
Kapak: 4/5
Yazılma: 3.5/5
Dizayn: 4/5
Arka sayfa yazılma: 3/5
Fiyat Performans: 4/5


25 Mart 2015 Çarşamba

EN BEĞENİLEN DOLMA KALEM ÜRETİCİSİ ÜLKELER

EN BEĞENİLEN DOLMA KALEM ÜRETİCİSİ  ÜLKELER

Merhaba,

Yaklaşık 1 ay öncesinde bloğumda anket yayınlamıştım, süresi bugün doldu. Sizinle bu sonuçları paylaşmak istedim. Öncelikle ankete katılan kişilere teşekkür ederim. Sonuçlar beni çok fazla şaşırtmadı herkesin yaklaşık olarak tahmin edebileceği bir sonuç çıktı. Bir sonraki anketi daha uzun süreli yayında tutmayı düşünüyorum ve dolayısıyla daha fazla kişinin katılabileceğini düşünüyorum. Bir sonraki anket dolmakalem markaları için olacak, bütün markaları ankete katmayı düşünmüyorum ama çoğunluğu olacak ve ayrıca diğer seçeneği koymayı düşünüyorum her ihtimale karşı. Sizinde merak ettiğiniz konular olursa, anket oluşturmak isterseniz, bu yayının altına yorum yapabilirsiniz.
Sonuçlara gelecek olursak ankete 33 kişi katılmış ve toplamda 73 oy kullanılmış. Birden fazla oy kullanabiliyorsunuz bu yüzden daha fazla oy bulunmakta.


anket sonucu


       1)      ALMANYA
21 oy ile birinciliği kazanmış, bu sonuçta payın hem çok kaliteli ürünler yapması ve hem Türkiye’de Alman markalarının çok iyi bir dağıtım ağının bulunması ile açıklayabiliriz. Pelikan, Montblanc, Lamy, Faber Castell, Kaweco gibi bir çok marka Almanya üretimi.


       2)      JAPONYA
16 oy ile Almanya’dan sonra ikinci ülkemiz Japonya. Japon kalemlerini ben çok kaliteli buluyrum fakat ülkemizde Alman markaları kadar geniş dağıtım ağı olmadığı için biraz geri kaldığını düşünüyorum. Platinum, Pilot, Sailor gibi markalar Japon üretimi.

       3)      TÜRKİYE
      Türkiye üretimi kalemler İngiltere ile üçüncülüğü paylaşmasına rağmen üçüncülüğe Türkiye üretimli layık gördüm. Çünkü Scrikss firmasının eski üretilmiş dolmakalemlerinin çok daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. Şimdi ürettiklerini ayrı tutarak bu değerlendirmeyi yaptım.

       4)      İNGİLTERE
      İngiltere üretimli kalemler Türkiye’de yaygın dağıtım ağıyla bir çok evde bulunması muhtemel bir kalem. Parker marka kalemlerden bahsediyorum, bende eski üretimlerden Parker 45 bulunmakta ayrıca her kırtasiyede rastlayabileceğiniz Parker Vector var. Parker markası genelde değişik uç yapısıyla gündeme geliyor. Çok seveni olduğu gibi bir çok kişi tarafından itici bulunduğunu söylemeliyim.

       5)      AMERİKA
      Ankette tek şaşırdığım nokta, beşinci sırada Amerikan markasının bulunması. Bunda en büyük sebep Cross markasının dağıtım ağının yaygın olmasını düşünebiliriz. Bir de bende olmayan fakat bir çok dolmakalemseverin elinde bulunan Scheafer marka dolmakalemler olabilir.

Amerika şaşkınlığım, Mürekkep Faresi'nin maili sayesinde biraz daha azaldı, Amerikan markaları hakkında düşüncesini yazıma ekliyorum.
''Amerika diyince sadece Cross icin oy verdiklerini de sanmıyorum son yıllarda popüler olan cok markaları var örneğin Noodlers ayrıca Conklin, Bexley gibi cok köklü Amerikan markaları da mevcut''
 Ankette Amerika markalarını seçen kişilerden ya da ankete katılmayıp Amerika markalarını sevenlerden yorumlarını bekliyoruz.

21 Mart 2015 Cumartesi

FUJİKA AI 304

FUJİKA AI 304

Fujika ai 304 modeli

Merhaba,
Dolmakalemin pahalı olduğundan yakınan kişiler için ucuz ve gayet güzel bir tanıtım yapmaya çalışacağım. Maalesef ucuz olduğundan büyük zincir kırtasiyelerde bulunmamakta, internet sitesi ve küçük kırtasiyelerde bulunmakta. Fujika markası ucuz ama bir o kadar kaliteli bir kalem üretmeyi başarmış. Kalemin ucunda iridyum metalinden Almanya’da yapıldığı yazıyor.

Fujika ai 304 modeli dolma kalem ucu

Yazımda herhangi bir problemle karşılaşmadım, dönüştürücüsü (pompa) yok, bu nedenle kullanımdan sonra temizlemesi biraz zor. Ucu F kalınlığında, orta M uçlu bulursanız daha iyi olabilir. Yazarken mürekkepte akmama gibi bir problemle karşılaşmadım. Kartuş olarak Kaweco marka mor renkli kartuş kullandım, daha önce bu kartuşu Mikro ahşap kalemde, kalemi temizlemeden kullanmıştım. Mürekkebi hiç beğenmemiştim soluk diye çok sinirlenmiştim, bu kalemde gayet doygun renkte olduğunu gördüm. Mürekkepleri birkaç kalemde deneyerek tam sonuç elde edebiliyoruz, sizde bir problemle karşılaşırsanız başka kalemlerinizde mürekkebi deneyerek kesin bir görüşe sahip olabilirsiniz.

Kalemin gövdesi sert plastikten yapılmış kapağı ise metal. Gayet şık bir görünümü var, fiyat/performans olarak çok iyi bir kalem, 3-5 tl arasında değişiyor fiyatı. İnternette fiyatını görene kadar bu kadar ucuz olacağını düşünmemiştim. Pelikan markasının eski Pelikano modelini sevenlerin bu kalemi de çok beğeneceğine eminim. Başlangıç kalemi olarak dolmakalem severlere önerebilirim.

İyi Özellikler:

-          Fiyatı çok uygun, ucuz olduğu belli olmuyor
-          Görünümü şık, plastik kısmı çabuk kırılacak bir yapıya sahip değil
-          Avrupa tipi kartuşlara uygun
-          İridyumdan yapılmış sağlam uca sahip
-          Kapağı tık sesiyle anlayabileceğiniz şekilde tam oturuyor

Kötü Özellikler:

-          Dönüştürücü (pompa) bulunmaması
-          Çok yaygın bulunmaması

Değerlendirme:

Kategori: Başlangıç
Kalite: 7/10
Görünüm: 7/10
Yazma: 7/10
Ergonomi: 6/10
Fiyat/performans: 9.5/10

15 Mart 2015 Pazar

GALERİ ALFA DEFTER

GALERİ ALFA DEFTER

Merhaba,
Yine bir defter incelemesi ile karşınızdayım, Galeri Alfa defterler yaygın olarak bulabileceğiniz defterlerden. Bu defterlerin beni kendine çeken tarafı kapaklarında kullandıkları değişik motif ve yazılar. Dağıtım ağı yaygın olmasıyla birçok kişiye de ulaşmış olan bu defterleri size tanıtmaya çalışacağım.Öncelikle bu defter beni çok şaşırttı. Kapak tasarımının yanında içerisinde ilk sayfada bulunan kendi bilgilerinizi yazabileceğiniz ve hediye için not yazabileceğiniz yağlı kağıttan yapılmış bir kısım bulunması çok hoş olmuş. Daha sonrasında heyecanla arka kısımda notlarımı koyabileceğim bir cep koymuş olduklarını düşünüyorum fakat yanılıyorum. Neyse diyorum o kadar kusur kadı kızında da olur deyip devam ediyorum. Kâğıt biraz tuhaf geliyor, diğer defterlerde kullanılan kâğıtlardan farklı olduğunu dolmakalemimi kullandığım zaman hemen anlıyorum. Kâğıdın yapısı Saman kâğıdına çok benziyor, mürekkebi hemen emiyor ve neredeyse aynı ölçüde arka kısma geçiriyor.İnceleme için üç kalemimi kullandım. İlk olarak Parker Vector (m uç) ile yazmaya başladım. İçerisinde Lamy (blue-black T10) kartuş vardı. Kağıt mürekkebi çok hızlı emdi fakat arkada kanama yaptı. Bu yüzden Fujika (f  uç) kaleme geçtim. İçerisinde Kaweco mor kartuş vardı. Kalemin damağı kaymış fark etmemişim, dolayısıyla mürekkep çok aktı. Kağıdın arkasına yine mürekkep geçti. En son Yamano marka kalemimle (m uç) yazmaya devam ettim. İçerisinde Scrikss siyah kartuş vardı. Bu sefer kağıtta kanama olmadı fakat gölgelenme arkasına yazı yazılmasını engelleyecek düzeydeydi.
Dolmakalem için hiç uygun bir defter değil ama kurşun kalemle yazanlar için keyifli olabilir. Gözü yormayan bir rengi var ama kurşun kalem dışında kullanabileceğini sanmıyorum. Arka sayfasına yazı yazmadığınız müddetçe solaklar içinde çok uygun bir defter. Mürekkebi hızlı emdiği için elinizle mürekkebi dağıtma olasılığını düşürüyor.Değerlendirme:


Kâğıt kalitesi: 2/5
Kapak: 4/5
Yazılma: 2/5
Dizayn: 4/5
Arka sayfa yazılma: 1/5

Fiyat Performans: 3/5

7 Mart 2015 Cumartesi

PARKER VECTOR

PARKER VECTOR
Merhaba, size bu yazımda her yerde rahatça bulabileceğiniz Parker Vector dolmakalemi tanıtacağım. İnternette ve büyük küçük her kırtasiyede görebileceğiniz bu kalem uzun yıllardır piyasada satılmakta. Hatta resimde bulunan iki kalem, Vector’un tıpatıp aynısı fakat Condor’da dönüştürücü (pompa) sistemi bulunmakta. Bulabilirseniz Condor’u almanızı tavsiye ederim çünkü fazladan dönüştürücüsü var ve bu nedenle daha rahat kullanılmakta.Parker Vector sert plastik ve çelikten üretilmiş. Uç kısmı damağı gömülü şekilde dizayn edilmiş, Parker marka kalemler genelde uçlarının değişik şekilleri ile öne çıkmakta. Bu kalemlerde yazdığım süre içerisinde hiçbir akış problemiyle karşılaşmadım, yazım kalitesi olarak iyi. Kullandığım kalemler medium (orta) kalınlıkta olup diğer kullandığım medium (orta) uçlu kalemlere nazaran daha kalın yazmakta.Normalde dolmakalem kullanırken kalemlerin kapağını bir kenara koyar daha sonra yazım bittiğinde tekrar takardım. Parker Vector’un arkasında bulunan metal kısım kapağı kırma korkusu olmadan belirli bir yere kadar kapağı takmanıza yardımcı olduğu için rahatlıkla bu şekilde kullanabiliyorsunuz (daha önceden Scrikss Peak kalem kapağını bu şekilde kırmıştım, Jinhao X450 kalemin kapak metalini biraz yamultmuştum).

Parker markasının değişik bir kartuş sistemi bulunmakta, ilk başta genelde alıştığım vidalı sistemden çok farklı gelmişti ve biraz kuşku ile yaklaşmıştım. Kullandıktan sonra bu sistemin daha güzel olduğunu fark ettim, tek seferde en az hava kabarcığıyla mürekkep çekilebiliyor. Yeni Vectorler pompasız satıldıkları için Parker quink kartuşları kullanmak isteyebilirsiniz. Avrupa tipi kartuşlarla maalesef uyumlu değil fakat ikinci fotoğraftan da görebileceğiniz gibi ben Lamy T10 kartuşla kullandım, Lamy Kartuşlarda bu kalemlerle uyum gösteriyor. Lamy kartuşu takmadan önce hafifçe kalemin ucuyla açarsanız herhangi bir problemle karşılaşmazsınız.Başlangıç için uygun olması ve güzel yazım sunmasıyla önerebileceğim bir kalem. Parker kalemlerde Vector, Condor ayrımının yapılmasını da şöyle açıklayayım Vector dolmakalemler tek olarak satılmakta ve kapak kısımlarında U.K ve Parker yazıları bulunmakta. Condor modelinde ise tükenmez kalem ile dolmakalem set halinde satılmakta, Tükenmez kalem kapağında Condor yazıyor, dolmakalemde ise Parker Yazıyor. Ayrıca Condor modellerde pompa (dönüştürücü) kalemle birlikte satılmakta.

İyi Özellikler:

-          Başlangıç için uygun bir kalem
-          Arkasındaki metal kısım kapağı takmak için uygun
-          Lamy T10 kartuşlarla da kullanılabilmekte ayrıca Parker quink kartuşlar da kullanılabilir
-          Yazım sırasında mürekkep akış sorunu yaratmamakta

Kötü Özellikler:

-          Kapak biraz zor açılıyor ve bu nedenle klips kırılabilir
-          Piyasada yeni olan Vectorler ’de pompa (dönüştürücü) sistemi mevcut değil
-          Kartuşun etrafındaki metal yer, eğilmeye müsait. Kartuş değiştirirken dikkatli olmak gerek

Değerlendirme:

Kategori: Başlangıç
Kalite: 6/10
Görünüm: 6/10
Yazma: 7.5/10
Ergonomi: 5/10
Fiyat/performans: 7/10

5 Mart 2015 Perşembe

ÇEKİLİŞ SONUCU

ÇEKİLİŞ SONUCU


Merhaba, 1 hafta öncesinde çekilişi gerçekleştirmiştim fakat kazanan kişi bana iletişim bilgilerini yollamamış hakkını kaybetmiştir. Bu yüzden yeni yapılan çekiliş sonucunda kazanan VİSCONTİ olmuştur. İletişim bilgilerini Google+ da bulunan mail adresime atarsa kargosunu en yakın zamanda göndereceğim. İyi geceler.


1 Mart 2015 Pazar

MİKRO R055BF-RB02 AHŞAP DOLMA KALEMMİKRO R055BF-RB02  AHŞAP DOLMA KALEM


Merhaba bu yazımda ahşap gövdeli Mikro markasının R055BF-RB02 dolma kalemini tanıtmaya çalışacağım. Piyasada ahşap gövdeli birkaç marka dolmakalem görmekteyiz fakat fiyatları son derecede yüksek ve uç kaliteleri diğer ürünlerden çok farklı değil. Mikro ahşap gövdeli olup fiyatını çok uçuk fiyatlara çıkarmayan bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Kore malı olması fiyatını düşük tutmasında etkin rol oynuyor olmalı. Bu kalemi değerlendirip sizin beğeninize sunmak istiyorum. 

Çekiliş yaptığım süre içerisinde diğer kalemlerimi deneme fırsatı buldum, iyi ve kötü özelliklerini saptadım. Zamanla size deneyimlerimi aktaracağım. Bu kalemi kullanmadan önce temizlemeyi unuttum ve mürekkep akma problemiyle karşılaştım. Kalemlerimi kullanmadan önce temizlemem gerektiğini bir kez daha hatırlamış oldum. Kalemin ucu ef diyebileceğimiz incelikte, seçeneğiniz olursa ince uçlu almanızı tavsiye etmem, akış problemi ile birlikte çok daha fazla sorun çıkartıyor.

Piyasada sadece internette satılıyor, herhangi bir dükkânda rastlamadım. Fiyatı 30-35 tl arasında değişiklik gösteriyor, ahşap kalem isteyenler değerlendirebilir. Kalemin kullanılışına gelirsek uç kısmı abartılı değil, normal iridyum uç ve çok gösterişli de değil. Yazarken zaman zaman mürekkebin düzgün akmaması sorununu yaşadım, akışkan mürekkepler kullanmanızı öneririm. Hediye olarak da çok uygun bir kalem olduğunu düşünüyorum.

İyi Özellikler:

 - Ahşap gövdeye sahip ve diğer ahşap gövdeli kalemlere oranla çok uygun fiyatta
 - Fiyat/performans olarak çok iyi
- Hafif, yazarken eliniz yorulmuyor

Kötü Özellikler:

- Dönüştürücü bulunmaması, kartuşla kullanılıyor
- Uç kalitesi çok yüksek değil, bazen mürekkep akış sorunu çıkartıyor

Değerlendirme:

Kategori: Başlangıç
Kalite: 7/10
Görünüm: 8/10
Yazma: 6/10
Ergonomi: 6/10
Fiyat/performans: 9/10