31 Mayıs 2015 Pazar

Hangi Dolma kalem Markasını/Markalarını Beğeniyorsunuz? Anketi

Hangi Dolma kalem Markasını/Markalarını Beğeniyorsunuz? Anketi

Daha önceden beğenilen dolma kalem üreticisi ülkeler hangileri diye anket yapmıştım. İkinci anket olarak biraz daha spesifik bir cevap için markaları sordum. Her markayı seçeneklere koymadım, yoksa liste iyice uzar giderdi. Hatta çok severek kullandığım Twisbi markasını bile koymayı unutmuşum. Diğer olarak seçenekte belirttiğinizi düşünüyorum. Ankette 40 kişi toplamda 106 oy kullanmış. Herkese ayrıca katıldığı için teşekkür ederim.

Sonuçlar

Sonuçlara bakarsak daha önceki anketle paralellik gösterdiği görülüyor.

      1)    PELİKAN: Birinciliği bir Alman markası olan Pelikan markası almış. Gerek satış ağının güçlü olması gerek dolmakalemlerinin kalitesiyle birinci olması çok şaşırtıcı değil. Özellikle M serisi dolmakalemler kullanım özellikleriyle bir çok dolmakalemseverin gözdesi.
      2)     LAMY: İkinciliği yine bir Alman markası olan Lamy markası geliyor. Bir çok kişinin ilk kalemi olması ve her yerde rahatça bulunabilmesi nedeniyle yine çok tercih edilen bir marka. Geniş renk skalası ile diğer kalemlere göre farklı bir yerde. Uç kalitesi standart olan Lamy Safari ve Al-Star serilerinin yanında daha üst kategoride bulunan Lamy 2000’de çok rağbet gören dolmakalemlerden.
      3)      SCRİKSS (Eski): Scrikss markasının eski kalemleri bir çoğumuzun evinde bulunmakta ve belkide dolmakalem sevdasına tutulmanızda en önemli faktörlerden biri. Belirli bir ruha sahip olduğunu düşündüğüm bu dolmakalemler yıllar geçse bile unutulmayacak cinsten. Yeni Scrikss markalarda keşke piston sistemli olabilse, gövdelerinde bulunan şeffaf kısımdan mürekkebi görebilsek. Türkiye’den başka bir marka bu özelliklere sahip dolmakalem üretse, kısa sürede tutunabileceğini düşünüyorum.
      4)      PLATİNUM: Markanın Platinum Plaisir modeli başlangıç için çok uygun bir model olmakla birlikte, Platinum 3776 modeli şık ve güzel bir dolmakalemin özelliklerini taşımasıyla ilerde tercih edilen bir model.
      5)      PİLOT: Pilot markası özellikle uçlarının kalitesiyle dolmakalemseverlerin gözdesi olmakta. Markada bulunan iroshiziku mürekkeplerle birleşince kalemler daha bir güzel yazıyorlar.
      6)      PARKER: Parker markası geçmişten günümüze gelmiş, her dönem farklı uç tasarımlarıyla öne çıkan bir marka. Parker 45, Parker 51 gibi eski modelleri rağbet gördüğü gibi günümüzde Vector ve Sonnet modelleriyle öne çıkmakta.
      7)      WATERMAN: Maalesef hiç kullanmadığım bir marka ama methini çok kişiden duyduğum bir kalem. Bir ara temin edip Waterman dolmakalemseverler arasına katılabilirim.
      8)      KAWECO: Lamy dolmakalem bulunan yerlerde genelde Kaweco kalemlerde bulunuyor ve bir çok kişi tarafından seviliyor. Özellikle küçük ellere sahip kişiler için çok uygun bir kalem.
      9)      SHEAFFER: Scheaffer marka kalemlerde öncelikle tasarım öne çıkıyor, yazı kalitesi olarak da dolmakalemseverleri üzmeyecek özelliklerde.
      10)   DİĞER:  Bütün markaları koymamam nedeniyle diğer şıkkı da 4 oy almış. Bu oylar içerisinde ankete koymayı nasıl unuturum dediğim Twisbi markasının da mevcut olduğunu düşünüyorum. Farklı bir marka varsa yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

25 Mayıs 2015 Pazartesi

SCRİKSS NOTELOOK KRAFT DEFTER

SCRİKSS NOTELOOK KRAFT DEFTERScrikss Notelook Kraft Defter


Merhaba bu yazımda sevdiğim bir defterimi tanıtacağım. Scrikss markasının notelook defter serisinin içerisinde bulunan kraft defterler öncelikle kapaklarındaki değişik yerler ve araçlar ile dikkat çekiyor. Seride tren, araba, vosvos, bisiklet resimli kapaklar bulunduğu gibi kolezyum ve mısır piramidinin resimlerinin bulunduğu kapaklarda mevcut. Defterlerin arka kapak kısımları daha sade yapılmış. Kapakları koruma amacıyla şeffaf plastik geçirilerek kapakların zarar görülmesi engellenmiş.

Kraft defter arka kısmı

Defterin en önemli özelliği yapıldığı malzeme, bu defterler saf selülozdan oluşan geri dönüşümü mümkün esmer kağıttan oluşmakta. Bu esmer renk; gözü yormaması ve değişik renkte yazan kalemlerle hoş bir görüntü oluşturmasıyla diğer kağıtlara göre daha tercih edilir konuma getiriyor. Beyaz signo kalem ile de kullanılması düşünülebilir.Defterin yazım özelliklerine gelecek olursak, öncelikle kağıt mürekkebi çok hızlı emiyor bu yüzden mürekkebin elinizle dağılma olasılığı düşüyor. Fakat dolmakalem ile kullanıldığında çok kalın uçla kullanılamayacağını gördüm, m uçla yazmam halinde bile daha kalın bir yazı elde ettim. Hızlı yazı yazıyorsanız kağıdın arkasına mürekkep geçmesi ya da gölgelenme gibi bir problemle karşılaşacağınızı düşünmüyorum fakat kağıt son derecede emici ve kalem ucu kağıda değdikçe emiyor, dolayısıyla bir süre sonra kağıdın arkasında kanama yapıyor.

Kağıt arka kısmı


Defterde 2 adet ip ayraç kullanılmış bunun öncelikle hata olabileceğini düşündüm fakat hepsinde aynı şekilde 2 adet ayraç mevcut. Güzel düşünülmüş, kullanışlı olabilir.

Değerlendirme:

Kâğıt kalitesi: 4/5
Kapak: 4/5
Yazılma: 4/5
Dizayn: 4/5
Arka sayfa yazılma: 3.5/5
Fiyat Performans: 5/5

20 Mayıs 2015 Çarşamba

YAMANO 2352 S FULIWEN UÇ

YAMANO 2352 S FULIWEN UÇ

Yamano Dolmakalem

Merhaba, bu yazımda piyasada çok bulamayacağınız Yamano kalem markasını ve bu markanın kulladığı alman uç markası Fuliwen ucu anlatacağım. Yamano marka dolmakalemleri genelde parker satan küçük kırtasiyelerde gördüm. Ben ise bir arkadaşımın bana hediye etmesi sayesinde sahip oldum. Çok iyi performans beklemediğim bu kalem beni çok şaşırttı ve uç kalitesiyle en beğendiğim kalemlerimden biri oldu.

Yamano Japon markası, Fuliwen uç ise Alman markası yani bu kalem tam olarak Alman-Japon iş birliğiyle yapılmış diyebiliriz. Öncelikle biraz uçtan bahsedelim. Uç çok yumuşak ve adeta kağıt üzerinde terayağ gibi kayıyor. Damak kısmı diğer dolmakalem uçlarından farklı olarak yumuşak kauçuktan yapılmış. Uç üzerinde Fuliwen markası uç kalınlığı ve üçgen ile kareden oluşan amblem bulunmakta. Bu amblemin bulunduğu her kalemi düşünmeden alabilirim çünkü çok iyi performans gösteriyor.


Fuliwen Dolamakalem ucu


Kalemin gövde kısmı metal ve bu yüzden ağırlık hissedilir ölçüde. Gövde bombeli olarak kalınlaşarak ilerliyor, bu şekilde ağırlık merkezi tutma yerine yakın tutularak dengeli bir yazı yazmanıza olanak sağlıyor. Kapak klipsinde Yamano markası yazılı ve kapağın alt kısmında modeli 2352 s yazmakta. Kapak klipsi ve halkalar da kromdan yapılmış.

Uzun zamandır kullandığım kalemi, mesleğim ile ilgili çalışmalarımda da kullandım. Her ne kadar şu an çalışamasam da, hatırlamak maksadıyla bloğuma koymak istedim. İstanbul ilinin genelleştirilmiş Jeolojik kesidini çizerken bu kalemi kullanmıştım. Çizim yapmak ve sürsaj içinde uygun bir kalem.

İstanbul İlinin Genelleştirilmiş Jeolojisi

İyi Özellikler:
-          Avrupa tip kartuş ve dönüştürücüye sahip
-          Uç yumuşak bir yazıma sahip, mürekkep akışı çok iyi
-          Gövde kısmı kaliteli malzemeden yapılmış
-          Fiyat/Performans olarak ideal bir kalem
-          Kapak kısmı tık sesiyle tam bir şekilde kapanıyor
Kötü Özellikler:
-          Dağıtım ağı sınırlı, bulunması zor

Değerlendirme:
Kategori: Orta
Kalite: 8.5/10
Görünüm: 8/10
Yazma: 9.5/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat/performans: 9/10

18 Mayıs 2015 Pazartesi

PILOT G-2 0.7 ROLLER (AKICI) KALEM

 PİLOT G-2 0.7 ROLLER (AKICI) KALEM

Pilot G-2 Roller (akıcı) kalem

Merhaba, bu yazımda Pilot markasının G-2 modeli roller (akıcı) kalemini inceleyeceğim. 10 farklı gövde renginde bulunan bu kalemlerin refilleri de (tükenmez kalem kartuşu) gövde renkleriyle aynı. Ayrıca yabancı sitelerde refill ayrıca satılıyor ama ülkemizde göremedim. Ayrıca Micro marka refill ile kullandım herhangi bir uyum sorunu yaşamadım. Micro marka refill bir çok kırtasiye de 1 tl’ye bulabilirsiniz. Farklı refiller kullanılabilmesi ile kalem daha uzun süre kullanılabiliyor.

Micro Roller Refill

Kalemin uç kalınlığı standart, 0.7mm. yumuşak bir yazımı var, mürekkep akıcılığı fazla bu yüzden benim gibi dolmakalemseverler tarafından çok sevileceği düşüncesindeyim. Konforlu bir tutuş sağlandığı iddia edilmi, bu konuya çok katılmıyorum. Tutma kısmında kullanılan plastik kısım çok sert. Bu kısım sadece elinizin kaymamasını sağlıyor.

Farklı Renklerde Pilot Kalemler


Fiyat olarak Cult Pens’de 1.7 Sterline satılıyor, ülkemizde fiyatı 5tl ile 8tl arasında değişiyor. Genel olarak güzel bir roller (akıcı) kalem, günlük kullanımda taşıması rahat olduğu için tercih edilebilir.

17 Mayıs 2015 Pazar

B1 FUSION TÜKENEMEZ KALEM / KALEM KILIFLARI

B1 FUSION TÜKENEMEZ KALEM / KALEM KILIFLARI
Merhaba, bu yazımda B1 markasının Fusion modeli tükenmez kalemleri ile dolmakalemler içinde çok sık kullandığımız kalem kılıflarını tanıtacağım. Kılıflar lecce pen tarafından gönderilmişti. Gönderilen kalemlerin dış yüzeyleri metal ve dayanıklı oldukları için kılıfları bu kalemlerde kullanmıyorum. Daha çok çizilmeye elverişli olan Lamy marka dolmakalemlerimde ve Twisbi dolmakalemimde kullanmayı tercih ettim.


B1 Fusion kalemleri diğer tükenmez kalemlere göre daha koyu yazmasına rağmen başlangıçta yazarken mürekkep akmasında problem oldu. Daha sonrasında yazıda atlama yapma gibi bir sorunla karşılaşmadım. Kalemler metal olmasıyla beraber çok ağır değiller, daha doğrusu eli yoran bir ağırlıkları yok. Refill (tükenmez kalem kartuşu) rengi tek seçenek olarak mavi temin edilebiliyor. Kalem çevirmeli mekanizmaya sahip olup refill olarak piyasada bulunan en ince kalınlıkta olanı kullanılmış, ilerde biterse piyasada rahatça bulunabiliyor. Kalemin ucu döndürme mekanizması ile ortaya çıkıyor.Kalem kılıflarına gelecek olursak, kılıflar kadife kumaştan yapılmış. Cepte dolmakalem taşımanıza olanak sağlıyor. Her bir yalnızca tek kalem alabiliyor, slim boyutunda kalem kullanıyorsanız 2 adet sığdırabilirsiniz. Özellikle kılıfları olmak üzere kalemler güzel, tükenmez kalem seviyorsanız iyi bir seçenek olabilir.

13 Mayıs 2015 Çarşamba

VINTAGE SCRİKSS 17 DOLMA KALEM

VINTAGE SCRİKSS 17 DOLMA KALEMMerhaba, günümüzde eski üretim Scrikss modellerinin etkisi hala sürmekte. Neredeyse her evde eskiden kalma bir dolmakalem bulunmakta ve bu genelde çok güzel bir tarz taşıyan Scrikss’in eski bir modeli olmakta. Daha önceden bu kalemlerden Scrikss 84 ve Scrikss 770 modelini yazmıştım. Şimdi sıra Scrikss 17 modelinde. 

Scrikss 17 Scrikss 84’e nazaran biraz daha kalın yazıyor. M uç olarak nitelendirebiliriz. Yazım olarak yumuşak bir yazım sağlıyor. Islaklık olarak, mürekkebe göre değişiklik göstermesiyle birlikte genelde kuru seviyeye yakın performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Scrikss 17’de mürekkep haznesinin gözükmesi kaleme güzel bir görünüm katmış. 6 adet kolon şeklinde mat kısım olmasaydı daha hoş bir görünüm sağlanabilirdi.

6 adet kolonlu mürekkep haznesi

Kullanım sırasında, elinizi yormayan dengeli bir ağırlığının olduğunu hissediyorsunuz. Tutma kısmında herhangi bir kavis ve benzeri bir şey yok. Bu yüzden eliniz terlediğinde bu kısım kayabiliyor, uzun kullanım için pek uygun değil. Kapak kısmı geçmeli diyebileceğimiz bir yapıda, bu iki soruna sebep oluyor. Birincisi kapağını tam kapamayıp mürekkebin akmasına veya uzun müddet sonra kurumasına. İkincisi kapağı fazlaca ittirip kapağı çatlatmanıza sebep olması.

Scrikss 17 ucu

Kalemi kullanılmış olarak alacaksanız denemenizde fayda var çünkü damak kısmı tıkanmış kalemlerde mürekkep iletim sorunu yaşatıyor, yazımda atlama yapıyor. Eğer dolmakalemleri seviyorsanız elinizde bulunması gereken bir kalem olduğunu düşünüyorum.

İyi Özellikler:

-           Değişik bir uç görünümü var, mürekkep haznesinin şeffaf olması güzel gözüküyor
-           Vidalı gizli piston sistemi büyük kolaylık sağlıyor
-           Yazımı güzel, ıslak yazan dolmakalem sevmeyenler için ideal

Kötü Özellikler:

-           Üretimi durduğundan bulunması zor, eski kırtasiyecilerde ve internette bulunabiliyor
-           Kapak kısmı geçmeli, çok bastırırsanız kapak çatlayabiliyor

Değerlendirme:

Kategori: Orta
Kalite: 7/10
Görünüm: 8/10
Yazma: 8/10
Ergonomi: 6/10
Fiyat/performans: 9/10

11 Mayıs 2015 Pazartesi

VICTORIA’S JOURNALS CEP DEFTERİ

VICTORIA’S JOURNALS CEP DEFTERİ


Merhaba, bu yazımda size yanınızda taşımanız için uygun bir defter tanıtacağım. Aslında cep defteri olarak satılmıyor bu defter fakat cepte taşınması uygun olduğu için bu adı verdim. Çok gösterişli bir defter değil, sade ve kullanıma uygun bir şekilde tasarlanmış.


Defter 14*9cm. boyutlarında cep de taşımaya uygun fakat kağıt kalitesinin dolmakaleme uygun olduğunu pek söyleyemeyeceğim. Sailor markasının Grenade renkli mürekkebini kullandığımda, mürekkep arka tarafta geçti. Daha çok tükenmez kalem ile yazılmaya elverişli, tükenmez kalem kullandığımda arkada biraz bile gölgelenme olmadı.80 sayfadan oluşan bu defter, 70g/m^2 kağıttan imal edilmiş. Kağıt, Japon noktalı olarak adlandırılmış. Defter sol taraftan beyaz iplikle dikilmiş. Defter sayfaları tırtıklı yapılmış yani istediğiniz sayfayı rahatlıkla koparabiliyor. Arka kapakta Victoria’s Jounal amblemi bulunmakta. Kağıdın üst kısmı çizgisiz, alt kısmı ise noktalı şekilde kullanılıyor. Günlük notlarınızı almanız için gayet uygun bir defter. Fiyatını tam olarak hatırlamıyorum fakat 3 tl civarındaydı. Kullanılacaksa tükenmez kalem ile kullanılmasını tavsiye ederim.


Değerlendirme :

Kağıt kalitesi: 3/5
Kapak : 3/5
Yazılma : 3/5
Dizayn : 3/5
Arka sayfa yazılma: 2/5
Fiyat Performans: 3.5/5

3 Mayıs 2015 Pazar

VINTAGE SENATOR 71 DOLMA KALEM

VINTAGE SENATOR 71 DOLMA KALEMMerhaba, bu yazımda eski bir dolma kalem markası olan Senator markasının 71 modelini tanıtmaya çalışacağım. Eski diyorum ama kalemi görenleri eski olduğuna pek inandıramadım, adeta yıllara meydan okumuş. Kalemi kalemlik grubundan Fikret Bey sayesinde edindim. Kalem almayı düşünmediğim bir zamanda bile Senator markasını görür görmez düşünmeden alıyorum. Çünkü fiyat performans olarak çok üst düzey kalemleri var ve hiçbir kötü özelliğine bu güne değin rastlamadım.Kutusuyla aldığım bu kalemin modelini internette bulmak çok zor, yani kutusu olmasa bu kalemin 71 modeli olduğunu anlayamazdım. Elinizde varsa belki sizde farkında olmayabilirsiniz. Yazım kalitesi normal, herhangi bir mürekkep akıtmama ya da mürekkep de atlama yapma gibi sorunla karşılaşmadım.


Doldurma mekanizması aynı Scrikss 17’ye benziyor. Piston doldurma mekanizması dışında başka bir benzerliği yok. Kapak kısmı vidalı olarak kapanıyor ve uç kısmı biraz esneklik gösteriyor. Uç materyali olarak çelik olduğunu düşünüyorum ama tam emin değilim. Yıllarca paslanmamış olmasından ve renginden dolayı bu kanıya vardım. Klips kısmında Senator ve Germany ibaresi bulunmakta Genelde diğer Senator marka kalemlerimde W.germany yazıyor, bu özelliğiyle üretim tarihi hakkında bir bilgi verebilir.

Genel olarak yine güzel bir kalem Senator 71, umarım değerini bilen ellerde daha nice yıl kullanılır.

İyi Özellikler

-           Şık ve kaliteli görünüme sahip
-           Piston doldurma sistemi rahatlık sağlıyor
-           Uzun süreli kullanıma uygun, yıllara meydan okuyor
-           Kapak sistemi vidalı, rahat bir kullanım sağlıyor

Kötü Özellikler

-           Bulunması çok zor, bir çok kişi modelini bilmiyor olabilir

Değerlendirme:

Kategori: Orta
Kalite: 8/10
Görünüm: 8/10
Yazma: 7/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat/performans: 9/10

1 Mayıs 2015 Cuma

ThINKme FUNKY DEFTER

ThINKme FUNKY DEFTERDeri Kapak


Merhaba, sizlere bu yazımda renkli ve değişik özelliklerle kişileştirebildiğiniz bir defter tanıtımı yapacağım. ThINKme markasının Funky modelinin kapağı soft velvet adı verilen deri gibi bir materyalden yapılmış. Esnek ve hafif olan bu defter çantanıza rahatlıkla sıkıştırılabilir. derisi esneyerek bükülebiliyor, böylelikle çantanızda son kalan yere bir şekilde yerleştirebiliyorsunuz.


Sayfa görünümü


Bu serinin defterleri çeşitli renklere sahip, benim tercihim mor kapak yeşil iç kapak oldu. İçerisindeki yeşil kısımına isim, adres ve iletişim bilgilerinizi yazabiliyorsunuz. Defter aslında günlük ya da ajanda olarak kullanılabilir. İçerisindeki sayfalar çizgili, sağ üst köşesinde tarih (date) ve konu başlığı (topic) kısımları var. Sayfanın en alt köşesinde notlarınızı yazabileceğiniz dikdörtgen bir kutucuk konulmuş. Bu açılardan kullanışlı bir defter olduğunu düşünüyorum.

İlk sayfa kapaktan farklı bir renk

Teknik açıdan incelediğimde defter sayfaları 70g/m^2 olmasına rağmen iyi performans gösterdiler. Yazımda m uçlu Senatör 71 kalem ile ıslak bir japon mürekkebi olan Sailor Jentle ink Grenade mürekkebi kullandım. Mürekkep arka kısma geçmedi ve rahatsız eden bir gölgelenme yapmadı. Bu özellikleriyle dolmakalem kullanımına da uygun bir defter.

gölgelenme az 


Defterin arka kısmında 8 sayfalık çizgisiz bulunuyor, dileyenler notlarını bu kısıma yazabilirler. Defterde beğendiğim en beğendiğim özellik ise dilediğiniz gibi kişileşetirebilmeniz. İstediğiniz özelliği firma ile konuşup kendinize özel bir defter oluşturabiliyorsunuz. Bu özelliklere kısaca bakalım;

1)  Sıcak Baskı (Kabartma Baskı): Yapılan çalışmanın bir kalıp üzerinde ısıtılıp obje üzerine preslenmesiyle oluşan kalıcı baskı türüdür. Logonuz veya çalışmanız ajanda üzerinde preslenmiş olarak etkileyici bir görünüm oluşturur.

Sıcak Baskı (Kabartma Baskı)


2)      Gofre (Folyo Baskı): Sıcak baskı gibi, aluminyum folyonun obje üzerine ısıtılıp preslenmesiyle oluşan kalıcı baskı türüdür. Logonuz veya çalışmanız etkileyici,parlak ve lüks bir görünüm oluşturur. Gümüş ve altın en çok kullanılandır. Diğer folyo renkleride kullanılabilir. Siyah üzerine gümüş gofre veya kırmızı üzerine altın gofre etkileyici görünüm sağlanabilir.


Gofre (Folyo Baskı)

3)      Serigrafi ve Tampon Baskı: Kalemlere ve diğer promosyon ürünlere uygulanan serigrafi ve tampon baskı tekniğini ajandalara da uygulayabiliyorlar. 

Serigrafi ve Tampon Baskı

4)      Transfer Baskı: İstediğiniz resim ve çalışmanın baskısını yapabiliyor, sizin için eşsiz görünümlü bir ajanda basabiliyorlar.

Transfer Baskı

5)      Digital Baskı: Digital baskı makineleriyle zengin görünümlü ve renkli ajandalar basabiliyorlar.

Dijital Baskı


6)      Kalem Tutacağı: Ajandanızın arka kapağına yapıştırılmış bir elastik bant ile kalem tutacağı yapılabiliyor. Elastik bandın rengini istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Kapak renginden zıt yada kapak rengiyle uyumlu, yada logonuzun rengini çağrıştıran bir renk olabilir.
Kalem Tutacağı

7)      Insert (Reklam Sayfası): Ajandanızın içine 2 yada 4 sayfa reklam çalışmanızı koyabilirsiniz. Böylece daha zengin ve hedefini belli edebilen bir ajandanız olabilir.
Reklam Örneği

8)      Takvim: Ajandanızın içine takvim yerleştirebiliyorsunuz.
Takvim

9)      Kılıf: Daha önceki defter yazımda da anlatmıştım.
Defter kılıfı


10)      Kutu: Özel olarak kutu içerisinde defterleri temin edebiliyorsunuz.
Özel Defter Kutusu

Değerlendirme:

Kâğıt kalitesi: 4/5
Kapak: 4/5
Yazılma: 4/5
Dizayn : 4/5  
Arka sayfa yazılma: 4/5