25 Temmuz 2015 Cumartesi

TWSBI VAC 700 DOLMA KALEM FOUNTAIN PEN

TWSBI  VAC 700 DOLMA KALEM FOUNTAIN PEN 


Merhabalar,
Çok sevdiğim bir arkadaşım tarafından Amerika’dan getirilen bu kalemim aynı zamanda kullanmayı en çok sevdiğim kalemim. Maalesef ülkemize shipping yok ve sirkeci ya da internette Amerika fiyatının 2 katına satılmaktadır. Kullandığınızda bu fiyata bile alınabilecek kullanışlı bir kalem olacağını görüyorsunuz.

Bu kalemde değişik bir mürekkep çekme sistemi mevcut buna ters pompa sistemi diyorlar. Kalemin mürekkep haznesi çok büyük ve uzun süre kullanımlar için ideal. Benim elime ulaşana dek farkedemediğim bir probleme de neden oluyor kalemde bulunan pompa sistemi. Kalemin ucu normal dolmakalem uçlarına nazaran daha büyük. Probleme gelecek olursak bu uç;  şişeden ve içindeki mürekkebin üst kısmından daha alt seviyede olması gerekiyor ve bir çok mürekkep şişesi buna uygun değil, şişelerin ince ve uzun olması gerekmekte bu nedenle mürekkebi şırınga ile ya da başka yöntemlerle ince ve uzun bir şişeye alıp daha sonra mürekkep çekmeniz gerekecektir. Zaten Twisbi’nin ayrıca satılan mürekkep haznelerinden bu durumu anlayabilirsiniz.


Kalemin ilk olarak göze çarpan özelliği gösterişli bir görünüme sahip olması. Dolmakalemden anlamayan insanların bile ilgisini çekecek güzellikte duruyor. Bu kalemin çok seveni olduğu kadar bir o kadar da nefret edeni var. Kalem diğer dolmakalemlere göre daha fazla uğraş gerektiyor. Kalemle birlikte kalemin içini açabileceğiniz set ve yağlama yapabilmeniz için silikon gres çıkıyor. Öncelikle bunlara ihtiyacımın olmayağını düşündüm o yüzden çok ilgilenmedim fakat kalemi kullandıkça problemler baş göstermeye başlıyor. Alet setinin boşa koyulmadığını anlıyoruz. Bu problem, bir süre sonra mürekkebin düzgün bir biçimde uç kısmına tam iletilmemesi. Kısa çözüm için kalemin arka kısmında vidayı çevirerek hafif geri çekip sonra itiyorsunuz. Fakat bir süre sonra bu işlem tekrar edince insan sinir oluyor bu durumda kalemi parçalarına ayırıp yağlamak ve bakımını yapmak gerekiyor.


Twisbi Vac 700’de karar vereceğiniz en önemli husus kullanacağınız mürekkebi iyi seçmeniz, ıslak bir mürekkep seçmenizi öneririm yoksa çok fazla akış problemi yaşarsınız. Gerçi ıslak mürekkep kullansanız bile bir süre sonra bakımlarını yapmazsanız mürekkep akış problemi yaşıyorsunuz.
Renk seçeneği olarak sapphire mavisi, kehribar , dumanlı gri renkleri ve son olarak şeffaf görünüme sahip gövde seçeneklerine sahip.


Son olarak bakımının nasıl yapılacağı ile ilgili video koyuyorum. Umarım çok sorun yaşayıp bıkacağınız bir deneyim olmaz.


İyi Özellikler

-          Temizlemesi rahat
-          Görünüm şık ve gösterişli
-          Mürekkep haznesi büyük
-          Büyük ellere sahip kişiler için uygun
-          Pürüzsüz yazıma sahip

Kötü Özellikler

-          Kuru bir yazıma sahip, genelde ıslak mürekkepler tercih edilmeli
-          Türkiye’deki fiyatı çok uygun değil
-          İlerleyen zamanlarda mürekkep akış sorunu yaşanıyor
-          Tek seferde mürekkep haznesini tamamen doldurmak mümkün değil

Değerlendirme:

Kalite: 9/10
Görünüm: 9/10
Yazma: 7/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat/performans: 7/10

15 Temmuz 2015 Çarşamba

BAYINDIR DEFTER

 BAYINDIR DEFTER

Bayındır Sert Deri Kapaklı Defter


Merhaba size bu yazımda beğenerek kullandığım Bayındır marka deri kaplı defteri tanıtmaya çalışacağım. Dağıtım ağı çok yaygın olmayan bu defterler, renkli sert deri kapaklarıyla öne çıkıyorlar. Diğer bir öne çıkan yanı ise fiyatı, fiyatı çok uygun 4,60 tl. A5 boyutunda bu fiyata başka defter bulabileceğinizi sanmıyorum. Her yerde göremememizin sebebi olarak düşük kar payı olabilir. Nerede ucuz ve güzel bir şey varsa genelde bulunması zor oluyor.Defter çeşitli güzel renkli kapaklara sahip. Ön tarafında notebook yazısı arka tarafında bayındır yazısı bulunmakta. Moleskine defterlerde gördüğümüz o güzel turkuaz renkli kapağa bayındır defter sayesinde ulaşabiliyoruz, tabi içerik olarak Moleskine defterlerden çok farklı.Defter için düz beyaz  kağıt kullanılmış. Kağıt kalitesi 1. Hamur ve 60g/m^2 ağırlığa sahip. Bu özellikleriyle mürekkebi arkaya geçireceğini düşünmüştüm fakat hafif bir gölgelenme dışında bir görünüm oluşmadı. Beyaz renkli kağıtlar, krem renkli ya da kraft defterlere göre daha iyi performans gösteriyorlar. Özellikle dolmakalemlerle yazılırken daha kaygan bir yazıma olanak sağlıyorlar. Uzun kullanım sonrası beyaz kağıtlar gözleri biraz yoruyor, kısa kullanım için ideal. Defterin arkasında okul defteri ibaresi var. Okul için kullananlar vardır elbet ama böyle bir sınırlandırmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Genel olarak iyi ve dolmakalem kullanımına oldukça uygun. Kapak rengini beğendiğiniz bir tanesini alıp deneyebilirsiniz. 


Bayındır defterin, eski arabaların resimlerinin olduğu başka bir defter serisini kırtasiyelerde gördüm, yine sayfaları beyaz kağıttı ve 7.5 tl’ydi. Yeterince defterim olduğu için satın almadım ama kağıt özelliklerinin aynı olacağı kanaatindeyim.

Diğer Bayındır Defter

Değerlendirme:

Kâğıt kalitesi: 4/5
Kapak: 4/5
Yazılma: 4/5
Dizayn : 3/5   
Arka sayfa yazılma: 4/5

13 Temmuz 2015 Pazartesi

YAZININ EFENDİSİ

YAZININ EFENDİSİ

Ustalar, belgeselde yazının efendisi olan dolmakalem hakkında görüşlerini ve deneyimlerini aktarmışlar. Bende sizlerle bu belgeseli paylaşmak istedim, iyi seyirler.10 Temmuz 2015 Cuma

FABER CASTELL TK FİNE 9717 VERSATİL KALEM

FABER CASTELL TK FİNE 9717 VERSATİL KALEM

Faber Castell Tk Fine 9717


Merhaba geçenlerde versatil kalem olarak Pilot Shaker kalemi yazmıştım. Pilot Shaker kalem yalnızca 0.5 olarak üretiliyor ve maalesef yıllardır 0.7 uçlusunu üretmediler. Bu yüzden 0.7 uçlu olarak başka bir kalem, Faber Castell Tk Fine 9717’yi kullanıyorum. Hem dayanıklı kaliteli ve diğer dengi kalemlere göre fiyatı da uygun.
Faber Castell TK 9717 koyu yeşil renkte bir gövdeye ve krom kaplı klips ve uç başlığına sahip. Krom kaplamalar ilk günlerde çok güzel parlıyor zamanla kullandıkça o parlaklıktan eser kalmıyor. Adel kalemin uç kısmının içeriye girdiğini yazmış, benim kalemimde böyle bir şey yok. Belki yeni modellerinde olabilir, almadan önce bakmak gerek. Kalemin uç kısmının gizlenebilmesi özelliği önemli çünkü kalemde darbeye en açık yer bu kısım ve yamulduğu takdirde sürekli uçları kırıyor ve haliyle kalemi bir daha kullanamıyorsunuz.
Kalemin tutma kısmı onikigen (12 kenarlı) prizma şeklinde ve tutumu kolaylaştırıyor. Çok ergonomik olmamasıyla birlikte çok da rahatsız etmiyor. Klips sağlam, bazı kalemlerde klips kısmını plastik yapıyorlar ve kolaylıkla kırılıyor. Tk 9717’de kolay kırılmayacağını söylemeliyim çünkü krom kaplı çelikten imal edilmiş. Kalemde klips kısmını çevirerek içerisindeki ucun yumuşaklığını hatırlamanız için bir kısım mevcut. Bu kısmı çok kullanmıyorum zaten iki çeşit uç kullanıyorum çizimlerde HB ( elim temas ettiğinde çizim dağılmasın diye) ya da 2B ( eliniz değdiğinde etrafa bulaşabiliyor). Kalem son olarak fazla kullanamayacağınız çok küçük bir silgi ve uç tıkanmalarında kullanabileceğiniz iğnesi bulunmakta. 

Uç Sertliğini Gösteren Kısım

İç aksanını göstermek isterdim fakat bu kısımı çıkartamıyorsunuz, yıllardır bozulmadı gerek olmayabilir içini açmaya. Fiyat olarak çeşitli internet siteleri ve kırtasiyelerde 12-18 tl arası değişiyor.

5 Temmuz 2015 Pazar

VINTAGE PELİKAN PELİKANO P 450

VINTAGE PELİKAN PELİKANO P 450 Bu yazımda çok köklü bir dolmakalem markası olan Pelikan’ın eski bir kaleminden bahsedeceğim, kalemimizin adı Pelikano P450. Bu kalemi eski bir kırtasiyeciden aldım, bir kenara atılmış uzun zaman içerisinde üstü tozlanmıştı. Eskiden devlet dairelerinde kullanılıyordu dolmakalemler şimdi bir köşede çürümeye mahkum edilmiş durumdalar diyor kırtasiye sahibi. Genç olup dolmakalemlere merakım olmasına da bir hayli şaşırıyor.

Kalemin kullanılmadığını söylese de satıcı, içerisinde siyah mürekkep kullanılmış ve temizlenmeden bir hayli zaman durmuş. Evde temizlemek ve bakımını yapmak epey zamanımı aldı. Tam temizledim deyip kaldırıyordum ertesi gün tekrar suya tuttuğumda tekrar siyah mürekkep akıyordu ucundan. 1 hafta tekrarladıktan sonra tamamen anca temizlendi, bu yüzden kalemi kullanmadığımızda mürekkebi hemen temizlemek gerek. Satın alırken de böyle bir durum varsa 2 kez düşünmekte fayda var.


Kalem internet sitelerinde iki ayrı renkte bulunuyor, birincisi bende olan gibi kırmızı renkte ikincisi siyah renkte. Başka renkleri (pembe, mavi, beyaz) üretilmiş fakat şu an internette satışta olanlar arasında göremedim.

Kalemin beğendiğim özelliklerinden bir tanesi kaleme kişilik kazandıran tutma yerinden sonra gelen mavi şeffaf kısım. Tutma kısmı sağ el kullanan kişiler için tasarlanmış bir şekle sahip. Daha sonradan Pelikano modelini sağ el ve sol el diye 2 şekilde çıkarmasının nedeni solakların bu kalemi kullanamamış olması olabilir.

Kalemde yazım sorunu var, yazarken hafif bir cızırtı oluyor ve bariz şekilde yazım boyunca hissediliyor. Önce benim kalemimin eski ve yıpranmış olduğundan genelleme yapmak istemedim fakat sonradan 2 adet Pelikanoda daha aynı sorunu görünce genel bir sorun olduğu kanısına vardım. Satın alınmadan denenmesinde fayda var. Kullanım özelliklerine gelirsek Avrupa tipi dönüştürücülerle kullanabileceğimi düşündüğüm bu kalem beni yanılttı. Sadece pelikan kartuşlarla uyumlu, kırmızı 4001 kartuş kullanmıştım fakat renk kırmızıdan çok turuncuya benziyor.


Paslanmaz Çelik Uç Kısmı

Kalemin kapağı çelik ve üst kısmında Pelikan amblemi var. Gövde kısmı sert plastik ve ucu çelikten yapılmış ve uç kısmında da pelikan amblemi mevcut. Kalemin fiyatı internet sitelerinde 50-75 tl arası değişiyor. Pelikano'nun evrimini incelemek isterseniz Pelikano evrim tıklayabilirsiniz. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle.

Kapaktaki amblem

1 Temmuz 2015 Çarşamba

PİLOT THE SHAKER H-1010 VERSATİL KALEM


 PİLOT THE SHAKER H-1010 VERSATİL KALEM


Merhaba bugün size yıllardır kullandığım bir kalemi tanıtmak istiyorum. Pilot Shaker kalemle ilk tanışmam lise hazırlık sınıfında olmuştu tam tamına 11 yıl geçmiş bu süre zarfında toplamda 4 shaker kalem geçti elimden, insan alışınca bu kalemden vazgeçemiyor. Sınavlarda salladığım zaman çıkardığı ses beni hep motive etmişti, lise giriş sınavında ve diğer önemli sınavlarımda hep bu kalemi kullanmıştım. Peki  hiçbir mekanik problem yaşamadığım bu kalemi ne oldu da 4 kez almak zorunda kaldım. Bu kalemin tek sorunu yürümesi J Çok dikkat çeken bir kalem olmasının yanı sıra yalnız bırakınca hemen yürüyüşe geçiyor. İlk yürümeye okulda başlamıştı sonra dershane de devam etti. En son üniversitede kütüphane de yürüyünce, yanımdan 1 saniye bile olsun ayırmamaya karar verdim. Evden her çıkardığımda 10 saniyeliğine bile olsa yalnız bırakmıyorum.

Pilot Shaker iç aksan

Gelgelelim kalemin özelliklerine, Pilot markası hem dayanıklı hem zarif bir kalem üretmeyi başarmış. Ağırlık merkezi çok iyi dengelenmiş, uç kısmı ise kullanılmadığında içeri çekilebiliyor. Zaten bütün bu özellikleriyle yıllardır en ufak değişiklik yapılmadan satılıyor. Kalemin tutma yerinde halkalar halinde kabartmalar var, bu özelliğiyle elinizden kayması önlenmiş. Kalem klipsi çok sağlam, en çok bu özelliğini seviyorum çünkü çoğu kalemimi derste sıkıldığım zaman bu kısımlardan kırıyordum. Özellikle tükenmez kalemlerimin çoğunun klipsi kırılmıştır. Dolmakalemlerime kıyamadığım için onlarda hiç problem olmuyor J

Pilot Shaker klipsi ve küçük silgisi

Versatil kalemlerin genelde silgilerini kullanmıyorum, Pilot Shaker kalemde de küçük bir tane koymuşlar, acil durumlarda kullanılabilir. Pilot shaker olarak yeni kalemlerde üretti, bu kalemler H1010 a göre daha kalın ve fiyat olarak daha ucuzlar. Siyah olanı güzel duruyor, toplamda 5 çeşit var ama H1010’un kalitesi ve duruşu daha güzel bence. Pilot markası Nextage serisinde kalemlerine gövde yapısı ve rengine göre isimlendirmiş. Gri olana metal, kahverengi olana ahşap, siyah olana karbon, pembe olana mermer, beyaz üstü çizgili olana ise şeffaf adını vermiş.


Kalemlerin fiyatlarına gelecek olursak 11 yıl önce 7 tl’ye aldığım kalem şu an 40-50 tl arası değişiyor. En son 3 sene önce sirkeciden 20 tl’ye almıştım şimdi fiyatı sirkecide 30 tl civarındadır. Pilot Nextage Shaker kalemlerin ise fiyatları 12-18 tl arası değişiyor.