17 Ağustos 2015 Pazartesi

MONTBLANC PERMANENT BLUE INK REVIEW / MÜREKKEP İNCELEMESİ

MONTBLANC PERMANENT BLUE INK REVIEW / MÜREKKEP İNCELEMESİ

Montblanc Permanent Blue

Merhaba bugün size Montblanc markasının kalıcı mavi rengini tanıtacağım. Montblanc kalemlerin çok kaliteli olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda ne kadar pahalı olduklarını da biliyoruz. Montblanc markasının kalemlerine nazaran daha ulaşılabilir fiyatta mürekkepleri var. Bunlardan bir tanesi Montblanc Permanent Blue mürekkep.

İlk başta, mürekkepte tam olarak istediğimi bulamadım. Bunun nedeni kalemde akış problemi yaşamam. Mürekkebi önce Twisbi Vac700 dolmakalemimde kullandım. Çok akıcı olmayan bu mürekkep Twisbi Vac 700 ile birlikte ciddi akış problemleri yaşattı ve bir süre beni yazmaktan soğuttu. Ayrıca Vac 700 ile birlikte hızlı yazım esnasında çok soluk bir renk ortaya çıkıyor. Daha sonra Senator markasının altın uçlu dolmakalemimde denediğimde ise çok beğendim. Mavi rengi artık soluk değil, koyu ve dolgun bir mavi.


Montblanc Permanent Blue ISO 14145-2 sertifikasına sahip, zaten kaliteli olduğu kullandığı mürekkep şişesinden bile belli. Şişeyi yanlışlıkla 75 cm yüksekliğinden düşürdüğümde sapasağlam kaldı, şişe çatlamadı bile. Üzerinde şeffaf bantla son kullanma tarihi yazılmış. 2015 başlarında aldığım bu mürekkebin son kullanma tarihi kasım 2018. Gayet güzel bir dayanım süresi. Zaten o tarihte geçse bile kullanılabilir fakat kalite düşüşü meydana gelebilir.

Mürekebin en belirgin özelliği adından anlaşılacağı gibi kalıcı oluşu. Suya dayanıklılığı mürekkeplerimin arasında en iyisi diyebilirim. Yazdığım kağıdı musluk altında tuttuğumda bile yazıda en ufak bozulma olmadı. Hafif bir yağlı dokusunun oluşu yazarken rahat etmenizi sağlıyor. Kuruma süresi kaleme göre değişmekte olup diğer mürekkeplere göre kısa sürede kuruyan bir yapıya sahip.

Suya dayanıklılığı/ Water Resistance

Ankara Arjantin caddesindeki Montblanc butiğinden 60 tl’ye satın aldım, internette 65-75 tl arasında fiyatı değişmekte.
Cidden çok kalıcı bir mürekkep olduğunu videoda görebilirsiniz.

Hi, i will make a presentation of Montblanc’s Permanent Blue colour today. We know that Montblanc is high quality brands furthermore very expensive brand. Montblanc Inks are more accessible than Montblanc pens because of price. One of these Montblanc Permanent Blue ink.
At first, I could not find exactly what I want in ink. Because my fountain pen is caused to flowing problem. Before I use it in my ink Twisbi brand’s Vac 700 models. This ink was not very fluent and also it show faint in this Vac 700. Then I am using Senator brand’s Gold plated nibs fountain with Montblanc Permanent ink. Finally, i find perfect match. The ink is quite dark anymore.
Montblanc Permanent Blue ink has certificated ISO 14145-2. You can see from the bottle good quality. Accidently, I dropped the bottle height of 75cm. , the bottle was not even cracking. Expiration date written on transparent tape. I received this ink expiration date of November 2018. I bought in early 2015, the life expectancy of a just fine. Already at the time, but it can be used even if passed quality degradation may occur.
The most distinctive feature is ( as the name implies) permanent formed. I would say the best among my water resistant ink. Even when i hold it under the tap to wrote paper, it did not any ink dispersion. A little bit consist of greasy texture makes you feel comfartable when typing. Drying times will vary according to the item having a structure in a short time compared to other drying ink.
The ink price change between 30$ and 33$ in internet sites.

You could see water resistant in this video.Değerlendirme:
Kategori: Özel kullanım
Mürekkep Akıcılığı: 3/5
Suya Dayanıklılığı: 5/5
Renk Kalitesi: 4/5
Kuruma Süresi: 4/5
Fiyat/Performans: 4/5

Rating:
Category: Special use
Fluency in ink: 3/5
Water resistance: 5/5
Color Quality: 4/5
Drying time: 4/5
Price / Performance: 4/5

13 Ağustos 2015 Perşembe

STABILO BOSS FOSFORLU KALEM/ STABILO BOSS HIGHLIGHTER PEN

STABILO BOSS FOSFORLU KALEM/ STABILO BOSS HIGHLIGHTER PEN

9 Ayrı Renkte Stabilo Boss Kalem


Merhaba, bu yazımda ders çalışırken kullandığım ve okuduğum bir kitapta hoşuma giden yerleri tekrar gözden geçirdiğimde hemen bulabilmek için kullandığım Stabilo Boss fosforlu kalemden bahsedeceğim. Stabilo Boss serisi 9 farklı renk seçeneğine sahip. Ben genelde dikkat çekmek için açık renkli olanlarını tercih ediyorum.


Çok kullanılan bu kalemi çabucak bitirebiliyorsunuz. Özellikle ders çalışırken belirli bir zaman sonra sıkılıp farketmeden tüm sayfayı boyadığınızı farkedebilirsiniz. Dolayısıyla kalemin mürekkebi de çok çabuk tükenebiliyor. Kalemin arkasında tekrar doldurulabildiği ve yeni refil takılabildiği yazıyor. Bu zamana dek hep yenilerini aldım, Türkiye’de dolum kartuşuna da rastlamadım ama Cult Pens’in sitesinde mevcut. Kalemin ağzı açık kaldığında çok çabuk kuruyor. Böyle bir durumda kalemin uç kısmına kolonya dökerek tekrar işlev kazanmasını sağlayabilirsiniz. Kalemin ucu tutma şeklinize göre 2mm-5mm kalınlığında yazmanızı sağlıyor.


Fiyat olarak 2.5-7 tl arası değişiyor. Genelde 3.5 tl’ye satılan kalemi ben 3 tl’ye aldım fakat 7 tl’ye satan yerlere de rastladım.

Stabilo Boss Yedek Mürekkep

Son olarak Stabilo Boss kalemlerin nasıl üretildiğine birlikte bakalım.

Hi, i mention that Stabilo Boss Highlighter Pen in this article. I use for studying lesson and when i like quotes in a book, it is used for highlight in other time i reconsider again. Stabilo Boss Highlighter Pen has nine different colours. I always prefer more lighter it to attract attention.
This pen use a lot, so it finish quikly. Especially when studying lesson, you maybe paint all of pages due to you are bored. Therefore Pen’s ink end of rapidly. This pen is refillable and chargeable. You find cartuge in which CultPens.com. whenever the pen’s nibs opened, it dried. In this happen you can drop cologne. The pen’s nibs change between 2mm. And 5mm. thicks according to shape of hold.
Finally, let’s look how made Stabilo Boss Highlighter Pen.
4 Ağustos 2015 Salı

RHODIA NOKTALI DEFTER ( DOT PAD )

RHODIA NOKTALI DEFTER ( DOT PAD )

Rhodia Noktalı Defter

Merhaba, bu yazımda biraz ön yargıyla aldığım defter olan Rhodia noktalı defteri tanıtmaya çalışacağım. Ön yargımın olmasının sebebi noktalı deftere yazı yazılmasının zor olacağını düşünmem ve noktalardan rahatsız olacağını düşünmemdi. Fakat çok düzgün yazmanızı sağlıyorlar, çizgili defter sevmeyen ve düzgün yazmak isteyenler için güzel düşünülmüş.


Yaptığım ankette görüleceği gibi herkesin ortak fikri; dolmakalem için en uygun defterlerin başında Rhodia geliyor. Arka sayfada en ufak bir iz dahi oluşmuyor yazdıktan sonra. Gölgelenme bile görülmeyecek düzeyde. 

Gölgelenme bile belli olmuyor

Rhodia defterleri D&R ve diğer kırtasiyelerde bulmak mümkün fakat hepsinde her zaman bulmak mümkün değil, özellikle noktalı olanlar çok sevilmiş olacak ki çok çabuk tükeniyor. Fiyatlarının uygun olması da çabuk tükenmesinde etkili oluyor. A5 boyutu 8-10 tl arası, küçük not tutmak için olanları ise 2.5-4 tl arası değişiyor.

Değerlendirme:

Kâğıt kalitesi: 5/5
Kapak: 3/5
Yazılma: 5/5
Dizayn : 4/5  
Arka sayfa yazılma: 5/5

BEĞENİLEN DEFTER MARKALARI ANKETİ

BEĞENİLEN DEFTER MARKALARI ANKETİ

Sonuçlar

Merhaba ankete katılanlara tekrar teşekkür ediyorum. Anket sonucunda birinci bariz bir şekilde belli olmasına karşın ikincilikte 4 marka var. Ankete 29 kişi katılmış ve 65 oy kullanmış.

     1)      RHODIA:  Rhodia defterler kesinlikle dolmakalem için en uygun defterlerin başında geliyor.       

     2)      GIPTA: Gıpta defterler sade kapaklarıyla ve kaliteli kağıtlarıyla öne çıkıyor.

     3)      SCRİKSS: Scrikss defterler notelook serisi çok güzel hem kapak tasarımı hem arka cep kısmı ile çok iyi bir defter. Kağıt kalitesini de kullananlar biliyor.

     4)      KESKİN: Keskin markasının ithal ettiği Victoria’s Journals defterlerinin daha çok oy alacağını düşünüyordum. Çünkü Victoria’s Journals defterler daha uygun fiyatlı ve kaliteli. Fakat keskin defterlerin Shwarz serisi siyah ve diğer renkli sayfalı defterleri daha çok seviliyor olmalı.

     5)      FABER CASTELL: Faber Castell defterler sade ve kullanışlı ama diğer defterlere göre biraz daha geriden geldiği için ikinci olmasına rağmen beşinci sıraya koymayı uygun gördüm.

Ankette Moleskine ve Leuchturm 1917 markalarının daha çok oy almalarını bekliyordum fakat yüksek fiyatlarından dolayı tercih edilmiyor sanırım. Moleskine dolmakalem için uygun olmaması ile sadece 2 oy alabilmiş.