27 Eylül 2015 Pazar

GIPTA CRAFT DEFTER (NOTEBOOK)

GIPTA CRAFT DEFTER (NOTEBOOK)

Gıpta Craft Notes

Merhaba bu yazımda Türkiye’de hemen her kırtasiyede bulabileceğiniz yaygın bir defteri inceleyeceğim. Gıpta markasının craft defterleri fiyatı ve kolay bulunabilirliği ile diğer defterlerin önüne geçiyor.


Defterde öne çıkan özellikler doğa dostu olması ve spiralli olmasının kullanım kolaylığı sunmuş olması. 100 yapraktan oluşan bu defterler Türkiye’de üretiliyor, fiyatının uygun olması da bu sayede sağlanmış oluyor. Kağıt kalitesi orta düzeyde diyebiliriz, bir çok mürekkeple kullandığım bu defterlerde mürekkebin arkaya geçmesi gibi bir problem yaşamadım. Sayfanın arkasında gölgelenme ise her mürekkepte belirgin ölçüde mevcut. Bu nedenle dolmakalem kullanımında arka sayfaya yazmak çok da uygun değil fakat ben yine de kullanıyorum.

Yazı arkası görünüm

Genel olarak uygun fiyatı ile günlük kullanıma uygun bir defter. Fiyatı A5 boyutu için 4.5tl ile 6 tl arası değişiyor.

Değerlendirme:

Kağıt kalitesi:3.5/5
Kapak :4/5
Yazılma :4/5
Dizayn :3/5
Arka sayfa yazılma: 3/5
Fiyat Performans: 4/5

Hi, i will make a presantation of Gıpta’s Craft notebook.
The notebook’s features are friendly of nature and easy to use because of spirals. This notebook consist of 100 sheets. Gıpta brand notebooks are made in Turkey. We can say that paper quality is modarate. Behind the paper part always show sahadow of ink the paper other side. Therefore, it is not convenient for fountain pen use. But i have never seen completely ink transition.
In generali a suitable notebook for daily use at an affordable price.

Rating:

Paper quality: 3.5 / 5
Cover: 4/5
Writing: 4/5
Design: 3/5
Back page writing: 3/5
Price Performance: 4/5

22 Eylül 2015 Salı

SCHNEIDER SLIDER EDGE XB ROLLERBALL (AKICI KALEM) REVIEW

SCHNEIDER SLIDER EDGE XB ROLLERBALL (AKICI KALEM) REVIEW


Merhaba bugün size Schneider Slider Edge XB rollerball pen ( akıcı kalemi) tanıtacağım. Rollerballer kalemleri akıcı olmasından dolayı tükenmez kalemlere nazaran daha çok seviyorum. Schneider markası da bu işi iyi yapan markalardan birisi.

Kalem öncelikle çok sayıda renk seçeneğine sahip. Bu seride 11 farklı renkte kalem mevcut. Yazım rengi kapağında renkle birebir aynı. Tutma kısmı üçgen şeklinde ve yumuşak olmasından dolayı ergonomik. Ayrıca tutma kısmında kullanılan kauçuk materyal elinizin kaymasını da önlüyor.


Kalemde Viscoglide Teknoloji kullanılmış, bu sistem kalem ucunun kağıtta rahatlıkla kaymasını sağlıyor. Kalemle yazdığınızda bariz şekilde anlayacağınız ve diğer kalemlerde de sürekli arayacağınız bir özellik oluyor. Kalemin mürekkebi suya karşı dayanıklı. Su altında mürekkepte en ufak dağılma bile olmuyor. Yazarken tek sıkıntısı yavaş yazdığınızda yazıda açık koyu dalgalanmalar oluyor. Hızlı yazarken en ufak açık koyu dalgalanma mevcut değil.


Kalemin fiyatına gelirsek Türkiye’de 2.30 tl ile 9.5 tl arasında değişiyor. Bu kadar değişken fiyatta olması tuhaf, yabancı sitelerde 1.5$-3$ arası değişiyor. 5 tl’den fazla vermemenizi öneririm. Fiyat performans olarak gayet iyi olan bu kalem, kalitesinden dolayı bazı tüccarlar yüzünden yüksek fiyatlara satılabiliyor.

Hi, i will make a presentation of Schneider Slider Edge XB rollerball pen. I like rollerball pens than ballpoint pens because rollerbalss pens are more fluent than ballpoint pens. Schneider brand is also one of the brands that work well for this qualify.

The pen has got various colors. In this series, available in 11 different colors. Ink color exactly the same color of Pen’s cap. Holding part is smooth and triangle shape, so the pen is ergonomic. Furthermore, holding part material is rubber and non-slip.

Viscoglide Technology used in Schneider Slider Edge XB rollerball pen. Viscoglide Technology provide of pen nib’s slip on the paper. When you write obviously you can understand nib’s slip easily. Before the pen writing experience, you look for every pen in this qualifications. Schneider Slider Edge ink resistant to water. Even i Hold it under the tap to wrote paper, it did not any ink dispersion. When you writing slowly causes fluctuations of light and dark but you will be write fastly, there is not any problem.

The pen price change between 1.5$ and  3$ in internet sites.

Kalemlerin bütün renklerinin bulunduğu fotoğraf kalemkutum.com adresinden alınmıştır.

11 Eylül 2015 Cuma

CARAN d'ACHE FIXPENCIL 22 METAL

 CARAN d'ACHE FIXPENCIL 22 METAL


Merhaba bu hafta kalem olarak 2 mm. uçlu mekanik kalemlerden biri olan Caran D’ache Fixpencil 22 metal kaleminin tanıtımını sizlerle paylaşacağım. Yazıyı ben yazmadım, bu kalemlerde daha çok bilgiye sahip olan arkadaşım Çağrı Demir yazdı. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum ve kendisinin yazdıkları ile devam ediyorum.

İngilizce de clutch pencil diye adlandırılan, ülkemizde birkaç meslek grubu dışında çok kullanılmadığı için kendine has ismine henüz kavuşamamış bu kalemler mekanik kurşun kalem olarak sınıflandırılabilirler. Birebir kelime çevirisi yapacak olursak pençeli, kelepçeli, kavramalı kalem olarak adlandırabiliriz. Şimdilik X diyebiliriz, ne de olsa pek bir alışkınız bilinmeyene X demeye :) 

 Çeşitli Markalarda 2.00 mm uç Kalemler


Yapısal olarak bazı matkapların madrenleriyle aynı prensipte çalışıyorlar; çevirerek sıkıştırmak şerrine bir yay vasıtasıyla kavrıyorlar uçlarını. 2.0 mm'lik grafitleri kullanan modellerin tahta kurşun kalemlerle mukayese etmek mümkün, birçok noktada aynı özellikleri taşıyorlar zaten. İçindeki grafiti sivriltmek için kullanılan kalemtraşlar birazcık daha ufak mesela. Ağaç israfının önüne geçmeleri, daha kaliteli grafitleri kullanma imkanı sağlamaları, ucun gizlenerek cepte taşınmaya olanaklı hale gelmesi, bazı modellerde arka kapak üzerinde kalemtraş barındırması vesaire kalemin avantajlarından. Ve tabi bir de "Abi o kalem neymiş ya öyle ne işe yarıyor bu " gibi absürt diyaloglarla hayatınızı renklendiriyorlar :) Şaka bir yana 15-20 sene öncesine mekanik kurşun kalemlerin (bildiğimiz uçlu kalem işte, sanki uçsuzu varmış gibi!) bile henüz yaygınlaşmadığı o dönemde gerçekten böyle tepkiler almak mümkündü. Ve trajikomik bir biçimde bu kalemlerden alıp kullanmak isteyen bazı arkadaşlarımın yedek grafit temin edemediği için tahta kalemlere cerrahi operasyonlar uyguladıklarını iyi biliyorum.


2.00 mm. Kalem UçlarıKalem ucu açacağı


Fixpencil 22 modelimiz, hafif mi hafif bir metal alaşımı sanırsam; öyle nedir ne değildir diye  merak edenler velinimetimiz interneti daha fazla eşeleyebilirler. Dışı çok hoş bir maddeyle kaplanmış ki metalin soğukluğunu alıp götürüyor. Parlak kromajlı zımbırtılardaki o gösteriş tasasının yerini parmak izini falan neredeyse hiç belli etmeyen güzel bir madde yer alıyor işin açıkçası. Kalemde öyle eğilme, bükülme, esneme gibi bişi yok bu da kullanıcı da ilk andan itibaren oluşmuş sağlamlık hissini pekiştiriyor ( "SWISS MADE" yazısıyla ilk bakışta oluşuyor sanırsam bu his). Klips sağlam, cebinize taktığınızda vesaire yerinden kurtulup kalemin sizi terk etmesine sebep değil yani. Arka kapakta hoş bir ayrıntı olarak kendi kalemtraşı var. Gerçekten grafitleri kolayca sivriltiyor. Kapağın açacak vazifesini sağlayan içine yerleştirmiş bıçaklar yerinden kolayca kopabiliyor, 4 adet olan bu ufak parçaların ne yazık ki biri bile düşse açacak çalışmaz hale geliyor. Ucun dengesini açacak içinde sağlayabilirseniz gene de 3 tanesi iş görüyor. Belki de kalemin tek kötü noktası burası, marka bunu biliyor olsa gerek ve hatta bilerek yapmış olsa gerek çünkü arka kapaklar yurt dışında ayrı ayrı da temin edilebiliyor. Farklı renklerdeki bu kapakların ayrı satılması kalemin kişiselleştirilebilmesi için de ayrıca olanak sağlıyor. Kalemin pençesi ise kalemin içerisindeki şafta dönerek bağlandığından (diğer birçok markada da böyle) bazen gevşeyebiliyor. O da çok önemli bir detay değil çünkü grafiti yenilerken sıkılığını kontrol etseniz yeter. Obsesif biriyseniz  kalemi her kullanmadan önce hafif sıkılayın (zaten değişen bir şey olmadığını görünce takıntılarınızdan da kurtulabilirsiniz .

Caran d'ache Fixpencil 22 Metal


Kalemin içerisinde çıkmayan bir de yay mevcut, bu sayede kelepçesi ucu tutabiliyor zaten. Kalemi bir bütün olarak ele alırsak bu kısa versiyonu eli çok büyük olmayan insanlar için kullanılabilir seviyede, at cebe dağa bayıra git, haritayı işaretle, notunu al, kara kalem çalış falan gayet ideal. Bireysel bir yargı ama, bu kalemi kullandıktan sonra ben diğer kavramalı kalemlerimi neredeyse hiç kullanmadım.


Caran d'ache İç Aksanı

5 Eylül 2015 Cumartesi

PILOT METROPOLITAN ANIMAL COLLECTION FOUNTAIN PEN REWIEW/ PİLOT METROPOLİTAN HAYVAN SERİSİ DOLMAKALEM İNCELEMESİ

PILOT METROPOLITAN ANIMAL COLLECTION FOUNTAIN PEN REWIEW/ PİLOT METROPOLİTAN HAYVAN SERİSİ DOLMAKALEM İNCELEMESİ

Pilot Metropolitan Dolmakalem


Merhaba bu yazımda pilot markasının Metropolitan hayvan serisi modelini inceleyeceğim. Başlangıç dolmakalemi için çok uygun kalem, maalesef Lamy kadar rahat bulunmuyor. Yazım kalitesi olarak çok üstün olan bu kalemlere ulaşmak keşke daha kolay olsa. Ülkemizde serinin bütün kalemleri getirilmemekte. Bende bulunan modeli Türkiye’de yok, İspanya’dan sipariş üzerine aldırdım. Fiyat olarak Lamy safari düzeyinde ve bana göre gövde kalitesi olarak daha kaliteli. Lamy markasının çabuk çizilmesi gibi sorunları Pilot Metropolitan’da karşımıza çıkmıyor.


Pilot Metropolitan Hayvan Figürü serisi/ Pilot Metropolitan Animal Collection


Normal serisinde 3 model, hayvan serisinde 5 modeli ve Retro pop serisinde ise 6 modeli bulunmakta fakat ülkemizde sadece normal serisi mevcut. Özellikle Retro pop serisindeki turkuaz renkli olan kalem ülkemize getirilse çok güzel olur.


Pilot Metropolitan Retro Pop modelleri


Başlangıç kalemi olarak, dolmakaleme iyice bağlanacağınız bir kalem olacağını düşünüyorum.Gövde metal ve bu nedenle biraz ağır ama rahatsız edecek ölçüde değil. Hatta bu ağırlık daha kaliteli hissettiriyor. Kalemin klips kısmı metal ve dayanıklı ayrıca üst kısmında pilot ve Japan yazıları bulunmakta. Kalemin bir diğer güzel özelliği ise avrupa tipi kartuşlarla kullanılması, kutunun içerisinden 1 adet kısa mavi kartuş çıkmakta. Dönüştürücü olarak Scriksskaligrafi setindeki dönüştürücüyü kullandım ve tam uyum sağladı.


Pilot MR KutusuUç kalınlığı seçenek olarak iki adet var biri medium (orta) diğeri fine (ince) , bendeki medium uç ve avrupa uçları ile kıyaslarsak biraz inceye yakın bir yazımı var. Kapak kısmı tık sesiyle tam bir şekilde kapanıyor, dolayısıyla kapandığından emin olabiliyorsunuz. Pilot Metropolitan dolmakalemde ergonomiye çok önem verilmemiş, kalemi tuttuğunuz yer plastik. Tutulan yer düz, kaymaması için bir şekil mevcut değil.

Metropolitan Uç Görünümü

Kalemin fiyatı yabancı sitelerde 14-19 dolar arası değişiyor, Türkiye’de fiyatı en son 65-80 tl arası değişiyordu.
Pilot Metropolitan dolamkalemlerinin yazım kalitesi hepsinin aynı fakat gövde renkleri ve figürleri sürekli değişiyor. Seriler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar videoda gösterilmiş.


Hi, i will make a presentation of Pilot's Metropolitan Animal Collection fountain pen. This Fountain pen is very convenient for starting. This pen writing quality is good. In my opinion, Pilot's Metropolitan fountain pens body are more quality than Lamy Safari fountain pen.


Metropolitan fountain pen has got 3 models normal series, 5 models animal collection and 6 models retro pop models. Especially my favourite Metropolitan is turquise colored one in Retro Pop series.


I think, as a starting fountain pen, you will be like Metropolitan fountain pen day by day. This fountain pen body made of metal and so it is quite heavy. But this is not problem, because of pen's not too much heavy. This heavy feels like more quality. Pen's clip also metal and write Japan, pilot at the top. Another nice feature is the use of European type cartridge pen. The fountain pen box include one short blue Europen type cartridge. I prefer use converter, i tried Scrikss Calligraphy Set converter and ensure full compliance.

There are two options of nibs size. First one is medium size and the other size is fine. If i compare it nibs size, Pilot's medium nibs are more thinner than European medium nibs size.

The pen's cover part closes with sound a click. This sound provide you can be sure it closes. Pilot Metropolitan fountain pen not given much importance on ergonomy. The holding parts plastic and shape of straight circular. Therefore, the pen sometimes may be shift.

The fountain pen pries varies between 14$-19$ in fountain pen site.

Pilot Metropolitan pen all models are the same writing skills but constantly changing body colours and figures. The similarities and differences between shown in the video.


İyi Özellikler:

-              Uç kalitesi çok iyi, yazımı kusursuz
-              Kapak tık sesiyle tam oturuyor
-              Modelleri şık bir görünüme sahip
-              Avrupa tipi kartuş ve dönüştürücülerle kullanılabiliyor

Kötü Özellikler:

-              Bütün modelleri Türkiye’de yok
-              Metal olduğundan boyutuna göre biraz ağır

Değerlendirme:

Kalite: 8/10
Görünüm: 9/10
Yazma: 9/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat/Performans: 9/10

Tüm serilerin bulunduğu resimler gouletpens.com dan alınmıştır.

Good Features:

- Nib quality is very good, impeccable writing
- Pen's cover part closes with sound a click
- Models with an elegant appearance
- It can be used with European-type cartridge and converter

Bad Features:

- Not all models in Turkey
- The size is a bit heavier

Rating:

Quality: 8/10
Appearance: 9/10
Writing: 9/10
Ergonomics: 7/10
Price / Performance: 9/10

Series picture taken from Goulets Pens. com