27 Haziran 2016 Pazartesi

KULLAN AT DOLMA KALEM LANTU

KULLAN AT DOLMA KALEM LANTU

Lantu Kullan At Dolma Kalem


Merhaba bu yazıda İstanbul’da eski kırtasiyelere uğradığım zamanda bulup aldığım Lantu marka kullan at dolma kalemi yazacağım. Bostancı semtinde birbirine yakın olan 3 kırtasiyeye girip dolma kalem olup olmadığını sordum ilk 2 kırtasiyenin cevabı dolma kalem hala kullanılıyor mu?  oldu. 3. Dükkana girip girmeme konusunda tereddütte kaldım ama son bir kez şansımı deneyeyim dedim, iyi ki girmişim. Dükkan sahibi çok sıcak karşıladı, sadece Lantu marka kullan at dolma kalemlerin kaldığını diğer dolma kalemlere rağbet çok olmadığından getirmediklerini söyledi. Kağıt uzatarak istediğin rengi seçerek alabilirsin dedi.
Lantu dolma kalemi daha önce duymuştum, daha çok dolma kalemseverler uçlarında kesme, çeşitli zımparalama işleri için kullanıyorlar. Fiyatı çok uygun 3-4tl. bulursanız kaçırmadan alın derim. Kullanıp atacak mıyım? Yoksa Pilot V-pen’de yaptığım gibi mürekkepleri karıştırıp kullanır mıyım? Bilmiyorum. Uç performansı çok iyi bir kalem büyük ihtimalle ön kısmını çıkartıp tekrar kullanabilirim.
Kullan at dolma kalemlerin mürekkep haznesi biraz büyük oluyor, bu açıdan iyi durumda Lantu markası da, üzerinde 2000 metreden daha uzun yazacağı belirtilmiş. Birde uzun yolculuklarda taşımanız açısından daha kullanışlı. İçindeki mürekkep hem akıcı hem suya dayanıklı, suya dayanıklılığı kalıcı mürekkepler kadar iyi.

Lantu Su Dayanıklılığı

Deneyerek almanızı tavsiye ederim, bazı uçları hasar görmüş olabiliyor. Ben deneyerek aldığım için çok memnunun hiçbir cızırtı veya mürekkep başlangıç sorunu yok am denerken birkaç kalemde böyle sorunlar vardı. Pilot V-pen göre dezavantajı çok renk seçeneği yok sadece siyah, kırmızı ve mavi renkte. Bu arada Pilot V-Pen’de pelikan 4001 turkuaz ve yeşil rengini karıştırarak başka bir yeşil elde ettim, sorun çıkmadı şimdilik, rengini de beğendim. Sizce nasıl olmuş? Sizinde Karıştırıp tepkimeye girmeyen güzel karışımlarınız varsa paylaşırsanız güzel olur. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle.

Pelikan 4001 serisi Turkuaz-Yeşil Karışımı Mürekkep


24 Haziran 2016 Cuma

YAZARLAR VE KALEMLERİ / ÇEKİLİŞ SONUCU

YAZARLAR VE KALEMLERİ / ÇEKİLİŞ SONUCU


Merhaba, geçtiğimiz hafta içerisinde İstanbul’da gezme fırsatım olmuştu. Öğrenciyken gezmediğim yerleri gezdim, gezim sırasında daha önce gitmediğim Topkapı Sarayı'na yakın Alay köşkü’nün Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi haline dönüştürüldüğünü gördüm. İçerisine girdiğimde bazı yazarlara ait eşyaların bulunduğu yerlerde yazarların kullandıkları kalemlere rastladım. Sizlerle bu kalemleri paylaşmak istedim. Kimi günümüzde bildiğimiz kalemleri kullanmış, kiminin ise kullandığı kalemi tam anlayamadım. Belki içinizde bu kalemlerin ne olduğunu hangi dönemde olduklarını bilenler vardır.

Yazarların Bazı Eşyaları

Yazarlar ve Kalemleri


Çekiliş sonuçlarına gelirsek, Random listte yaptığım çekilişe göre kazanan talihli  Muharrem Tuna olmuştur. Herkese çekilişe katıldığı için teşekkür ederim. Muharrem Tuna Pazartesi’ye kadar iletişim adresini kalemeraki@gmail.com adresine atarsa ona göre hemen kargoya verebilirim. Yeni yazılarda görüşmek üzere.


Çekiliş Sonucu


22 Haziran 2016 Çarşamba

SİYAH DEFTERE YAZI DENEMELERİ / WRITING EXPERIMENTS FOR BLACK NOTEBOOK

SİYAH DEFTERE YAZI DENEMELERİ / WRITING EXPERIMENTS FOR BLACK NOTEBOOKMerhaba, bu yazımda siyah defterler ve üzerine farklı kalemlerle yazıların nasıl duracağı ile ilgili küçük bir deneme yaptım onu paylaşacağım.
Öncelikle yeni bir defter aldım, bu defter Thinkbook markasının, daha yeni yeni büyük mağazalarda gördüğüm bir defter. Tercih etmemim sebebi siyah sayfalara sahip olması ve kapağında çeşitli insanlara ait güzel sözler bulunması. Zaten siyah sayfalı defterlerin genelinde mürekkebin arkaya geçmesi gibi bir sorunla karşılaşılmadığından rahatça alabilirsiniz.
Defter arkasında kapak eskizinin Damla Katuk’ a ait olduğu ve iç sayfalarda kök boyası kullanıldığı belirtilmiş. Defterin arkasında defter ile ilgili bir web adresi verilmiş fakat çalışmıyor.Bu defterde kullandığım kalemlere gelirsek öncelikle daha önceki yazımda bulunan Diamine Magical Forest’ı kullandım. İlk iki sıradaki Albert Einstein yazılarını daha önce incelemesini yaptığım Uni-ball Signo Broad kalemle yazdım. Kırmızı yazıyı Uniball Signo Sparkling Red ile yazdım. Son olarak en alttaki gri yazıyı Bigpoint 937 Glitter gri kalem ile yazdım. Beyaz dışında kullandığım yazılar simli mürekkeplere sahip bu yüzden siyah sayfalarda daha rahat okunmayı sağlayabiliyorlar. Yazım için simlide olsa koyu renkler çok uygun değil, sarı renkli kalemlerde rahat okunabilir gözüküyor ama denemedim.
Kuru kalem olarak Faber Castell Grip Neon turuncu renkli kalemi ve Koh-i Noor Hardmuth Magic kalemi denedim fakat hiç başarılı sonuçlar alamadım. Siyah sayfalarda kesinlikle kuru kalemler parlak olsalar bile kullanışlı değiller.
Sizin denediğiniz siyah defterlere uygun kalem var mı? Önerilerinizi bekliyorum.


Hi, i will share black page writing experiments in this article. Firstly i bought a black notebook, this notebook brand called Thinkbook. I like black page notebooks. I prefer this notebook because of famous people quotes and black pages. This notebook has a nice quote on the cover. This Albert Einstein quote is '' Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is not to stop questioning'' Though it does not include the last sentence. 
Firstly i used Diamine's Magical Forest ink with Scrikss Calligraphy pen. Secondly i used Uni-ball Signo Sparkling Red pen. Finally i used Bigpoint 937 grey glitter pen. 
Dark inks not suitable for black pages even if this pen has got glitters. You should be choose lighter inks such as color of yellow, white or grey.
Dou you have suitable pen that you can suggest for black pages?


10 Haziran 2016 Cuma

PARKER 45 ALTIN UÇLU DOLMA KALEM / ÇEKİLİŞ

PARKER 45 ALTIN UÇLU DOLMA KALEM


Parker 45 Dolma Kalem


Merhaba, bu yazımda daha önce bahsettiğim Parker 45 dolma kalem’in altın uçlu diğer versiyonunu tanıtmaya çalışacağım. Daha önceki yazı için tıklayınız.Yazının sonunda sizde bir istekte bulanacağım ve fazladan bir Parker 45 altın uçlu dolma kalemi çekilişle vereceğim. 
Parker 45 dolma kalem aslında hemen hemen krom uçlu modeli ile aynı, tek farkı 18k altın ucu olması. Normalde altın uçlar dolma kalemde uçlara esneklik vermesi ve farklı kalınlıklarda aynı anda yazma imkanı verebilmesi yüzünden tercih edilir. Fakat bu esnekliği bu kalemde göremiyoruz yani krom uçlu ya da altın uçlu olması çok bir fark yaratmıyor.
Eski dolum mekanizmasına sahip olduğu için genelde şırınga ile mürekkep doldurmayı tercih ediyorum.

Parker 45 aslında geçmişte çok satılmış günümüzde bazı kırtasiyelerde bulabileceğiniz bir dolma kalem, az bulunduğundan değişik fiyatlarla satılıyor. Bir ara bir internet sitesinde 70 tl civarında satılıyordu maalesef kırtasiyelerde daha fazla fiyatlarla 90-110 tl arasında fiyatlarla satılıyor.


Bu kalemi hediye etmekteki amacım dolma kalem seven yeni kişilere düzgün bir kalem ulaştırabilmek. Çekilişi daha önce yaptığım gibi random.org adresinde isimleri yazarak düzenleyeceğim. Çekiliş son katılım tarihi 23 Haziran 2016 tarihi saat 23.59

Sizden istediğim tek şey beğendiğiniz kalem, mürekkep ya da defter markası ve modelini yorumda belirtmeniz.
Arzu ederseniz diğer yazılarımı takip için facebook sayfasını takip edebilirsiniz, bu zorunlu şartım değildir, dileyenler yapabilir.


2 Haziran 2016 Perşembe

DIAMINE MAGICAL FOREST INK / DİAMİNE YEŞİL SİMLİ MÜREKKEP

DIAMINE MAGICAL FOREST INK /  DİAMİNE YEŞİL SİMLİ MÜREKKEPDiamine Magical Forest 

Merhaba, bu yazımda uzun zamandır merak ettiğim deneme şansını daha yeni elde ettiğim bir mürekkebi tanıtmaya çalışacağım. Diamine markasının magical forest adlı yeşil mürekkebi beklediğimden daha güzel çıktı. Dolmakalem buluşmaları sayesinde birçok mürekkep ve kalem görme fırsatım oldu, bu mürekkebi tanıma fırastını sunduğu için öncelikle Kerem Bey’e teşekkür etmek istiyorum.

İnce uçlu kalemde flaşlı çekimde

Mürekkebin özelliklerine gelecek olursak aslında biraz uğraştırıcı bir mürekkep olduğunu baştan söylemeliyim. Uzun süre kullanmayacağınız bir kalemde kullanırsanız, sorun oluştaran bir mürekkep. İlk defa bir mürekkebin kalemin en ücra köşesinde izler bıraktığını görüyorum. İz bırakmasının sebebi içerdiği küçük parlak simler, bir süre sonra her tarafa bulaşıyorlar.


Mürekkebi kaleme çekmeden önce mürekkep şişesini bir müddet ısıtmanız ve çalkalamanız gerekiyor. Bu sayede içindeki simler homojen dağılıp kalemin içine çekmenize olanak sağlıyor. Daha sonra mürekkep pompasında da aynı şekilde simlerde çökme oluyor. Bu nedenle mürekkebin sonuna doğru sim özelliğini kaybedebilir, rengini beğendiyseniz tercih etmenizi öneririm.


Mürekkep çok hızlı kuruyor ve akışkanlığı az bu nedenle suya dayanıklı olacağını düşünmüştüm fakat yanılmışım, suya dayanıklı bir mürekkep değil. Yazdıklarınız yağmur altında rahatlıkla kaybolabilir.


Kullandığınız kalem özellik olarak özellikle uç kısmını parçalarına ayırıyor olmanız önemli, Scheaffer gibi uç kısmı damak kısmı ayrılmayan bir kalemde denemeniz uygun olmayabilir. Çünkü simleri temizlemek bir hayli uğraştırıcı olabilir. Diğer bir önerim ise simleri daha net görmek istiyorsanız kalın uçlu kalemlerle denemeniz daha uygun olur. İnce uçlu kalemlerde simleri görmek için ışık altında çok dikkatli bakmanız gerek.
Fiyatına gelecek olursak mürekkebin fiyatı 60 tl civarında, ben henüz karar aşamasındayım. Birkaç farklı yeşil renge daha bakıp nihai kararı vermeyi düşünüyorum. Sizinde önerebileceğiniz mürekkepler varsa yorum kısmında ya da mailimden özel olarak yazabilirsiniz. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle.
Değerlendirme:
Kategori: Özel kullanım
Mürekkep Akıcılığı: 2/5
Suya Dayanıklılığı: 1/5
Renk Kalitesi: 5/5
Kuruma Süresi: 4/5
Fiyat/Performans: 3/5

Hi, i was wondering for a long time diamine shimmer ink series. Finally got chance to try Diamine Magical Forest ink, thanks to Mr. Kerem. Diamine Magical Forest green ink has turned out better than i expected.
Firstly, Diamine Magical Forest ink properties are little bit challenging ink because of cleaning stage. Ink contain smalls glitter, so this glitter spreads pens every piece. If you use for a long time, this ink is useless and damaging. When the ink fill the pen, before ink bottles should be heated with your hands and shaking. In this way the gilitter spreads in ink homegenously.
Diamine magical forest driying up rapidly and fluence is not good. The ink is very viscous, so need to leave of pen short time. After a while glitters are collapse down the pen’s pump. You never see glitter toward the end. Therefore you should prefer to main color.
Very fast drying ink fluidity and therefore less resistant to water, but I was wrong, I thought it would be, not water-resistant ink. As you use your pen feature is especially dedicates to the end of the important parts, while leaving the tip of a pen to try on the palate as part Scheaff may not be appropriate. Because it can be a very challenging to clear glitter. Another suggestion if you want to see more clearly now have to experiment with thick-tipped pen would be more appropriate. To see the light in the fine tip that now you need to look very carefully.
The price of the ink when it comes to price around £ 10, I'm at the stage yet decided to buy.
Rating:
Category: Special use
Fluency in ink: 2/5
Water resistance: 1/5
Color Quality: 5/5
Drying time: 4/5
Price / Performance: 3/5