29 Temmuz 2016 Cuma

SCRİKSS HONOUR 38 DOLMA KALEM İNCELEMESİ

SCRİKSS HONOUR 38 DOLMA KALEM İNCELEMESİ

Solda Scrikss 33- ortada Lamy Al-Star- sağda Scrikss 39

Merhaba, bu yazımda Türk markası olan Scrikss markasının Scrikss 38 Dolma kalemini tanıtacağım. Scrikss 33 ile farklarını aktarmaya çalışacağım.

Genel olarak Skrikss markası ülkemizde güzel bir intibaya sahip. Bu intibayı daha çok evimizin bir köşesinde bulunan eski modelleri Scrikss 84, Scrikss 85, Scrikss 17 gibi modelleri sayesinde elde ettiğini düşünmekteyim. Yeni modelleri ise yaygın bulunabildiği için hediye olarak tercih edilebiliyor.
Scrikss markasının yeni modelleri görünüş olarak birbirine benziyor, uçları zaten aynı performansta yazıyor. Peki Scrikss 33 ve Scrikss 38 modelleri arasındaki fiyat farkı nereden kaynaklanıyor?
Öncelikle Scrikss 33 modelinin gövdesi sert plastik Scrikss 38 modelinde ise gövde metal ve dolayısıyla daha ağır. Scrikss 33 modeli kapaklı haliyle Scrikss 38 modeline göre daha uzun. Kapak çıkarıldığında ise durum tam tersine dönüyor.

Scrikss 33- Scrikss 39

Scrikss 33 kapak kısmı çıkarılırken zorluk çıkarabiliyor, Scrikss 38’in kapak kısmı daha rahat çıkarılıp takılıyor. Sckriss 33 klips kısmı sert sıkıştırılıyor, Scrikss 38 modelinin klips kısmı ise daha gevşek. Uç modelleri medium boyutunda ve yazım kalitesi hemen hemen aynı.

Fiyatlarına gelirsek Scrikss 33 25 tl civarında iken Scrikss 38 55 tl civarında fiyatı var. Scrikss kaligrafi setinin 40 tl olduğunu düşünürsek en mantıklı bana göre set olarak almak en mantıklısı. Scrikss Honour 38 ise Saten-altın ve siyah-altın renginden dolayı seçilebilir.

Scrikss 39 için değerlendirme:

Kalite: 8/10
Görünüm: 8/10
Yazma: 7/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat/Performans: 8/10


27 Temmuz 2016 Çarşamba

UNIBALL UNI KURU TOGA M5 450T 0.5 UCU KALINLAŞMAYAN KALEM

UNIBALL UNI KURU TOGA M5 450T 0.5 UCU KALINLAŞMAYAN KALEM

Uni Kuru Toga M5 450T

Merhaba, bu yazımda ilkokulda çok takıntı yaptığım bir durumun çözümünü bulmuş bir kalemi tanıtacağım. Okullarda kurşun ya da versatil kalemle yazmanın zorunlu olması nedeniyle çokça takıldığım bir konu olan ucu bir süre sonra kalınlaşması ve elinizle diğer tarafa çevirerek bu durumu sıkça düzeltmeniz.
Üniversitede en azından notlarımı dolma kalemle yazarak bu durumdan kurtulmuştum ama yinede vize ve finallerde uçlu kalem kullanmak yetiyor. Yanılmıyorsam Almanya’da vize ve finaller tükenmez ya da dolma kalemle oluyor, hata yaptığınızda silgi kullanmıyor eski yazı görülecek biçimde üzerini çiziyorsunuz böylelikle kimse kağıdınızda değişiklik yapamıyor. Neyse konu dışına çıktım, geri dönersek Japonlar bu konunun çaresini bulmuşlar. Uni Kuru Toga dönen uç mekanizmasıyla yazınızın bir süre sonra daha kalınlaşmasına engel oluyor.
Genel olarak Uni markasının 4 farklı versatil kalem modeli bulunmakta, bunlardan ilki Kuru Toga M5 450, ikincisi bende bulunan M5 450 T, üçüncüsü M7 450 T, sonuncusu metal olan M5 1012 modelleri. Modeller arasındaki fark M sonrasında gelen kalem ucu kalınlığı ve gövdenin görünüşü ve materyali. Mekanizma hepsinde aynı şekilde işliyor, yazarken elinizin hafif kalkması sırasında 9 derecelik bir dönüş sağlaması.
Kalemin fiyatı modeline göre 10 tl ile 40 tl arasında değişebiliyor. Bazı yerlerde daha da yüksek fiyatla satılabiliyor, özellikle bazı yaygın satış ağı olan kitapçılarda pahalı. Karşılaştırma yaparak almanızı tavsiye ederim.
Son olarak bütün Uni Kuru Toga kalemlerin bulunduğu videoyu paylaşıyorum. İyi seyirler, yeni yazılarda görüşmek dileğiyle.


22 Temmuz 2016 Cuma

SCRİKSS KALİGRAFİ SETİ UÇ KALINLIKLARI

SCRİKSS KALİGRAFİ SETİ UÇ KALINLIKLARI

Scrikss Kaligrafi Uç Seçenekleri

Merhaba, bu yazımda dolma kalemseverlerin elinde bulunması gerektiğine inandığım Scrikss kaligrafi setinin uç kalınlıklarının örneklerini paylaşacağım. Bu setlerin yararı, size en uygun uç boyutunu anlamamıza yardımcı olması.
Genel olarak bakarsak aslında her uç boyutunun avantajı ve dezavantajı var. Bu sette bulunan uç kalınlıkları 2.3-1.5-1.1 kesik uç ve medium normal uç. Öncelikle 2.3 kesik ucu ele alırsak, iş hayatında veya resmi işlerde kullanılması olası bir uç boyutu değil. Aynı zamanda çok fazla mürekkep tüketiyor, elimde bir çok mürekkep şişesi bulunduğundan bunları bitirmek için sıklıkla kullanıyorum. Ayrıca simli mürekkeplerde simli görüntüyü en iyi görebileceğiniz uç seçeneği.

Rhodia Dot Pad Üzerinde

1.5 kesik uç 2.3’e nazaran daha ince yazmasına rağmen yine resmi işlerde kullanılamayacak boyutta yazım kalınlığı var. Daha az mürekkep tüketse de elinizdeki mürekkepleri hızla bitirmeniz için ideal bir uç seçimi.
1.1 kesik uç benim gibi normal yazısı çok güzel olamayanlar için yazıyı güzelleştiriyor, diğer kesik uçlara nazaran resmi işlerde kullanılabilir, özellikle imza için kullanılabilir. Simli mürekkeplerde ise çok parlama yapmıyor, simleri tam göstemiyor.

Krem Sayfalı Defterle


Medium uç ise tam resmi işlerde uygun ve normal bir mürekkep tüketimi söz konusu. Kesik uçların uzun kullanmadığı zamanlarda tıkanma meydana gelirken medium (orta) uçta böyle bir olay söz konusu değil.
Son olarak benim için en uygun olduğunu düşündüğüm 1.1 kesik uçlu, canım sıkıldığında ve mürekkeplerimi bitirmek istediğimde ise 1.5 kesik uçlu kalem. Sizin favori uç tercihiniz ne?

9 Temmuz 2016 Cumartesi

YAZMAK İÇİN BİR MİLYON NEDEN / ONE MILLION REASON FOR WRITING

YAZMAK İÇİN BİR MİLYON NEDEN / ONE MILLION REASON FOR WRITING

Yazmak için Bir Milyon Neden

Merhaba küçük bir cep defteri ile karşınızdayım, Defterr markasının not defteri günlük not almanız için çok uygun bir defter ve dolma kalem içinde aynı şekilde uygun bir defter. Satış fiyatı 1.95 tl ve arka kapakta mevcut, bazı uyanık kırtasiyelerde üzerine etiket yapıştırabilir.


Sayfaya Diamine magical forest, J.Herbin anniversary ink rouge hematite, Pelikan 4001 karışımım ve Lantu kullan at dolma kalem mürekkebi ile yazılar yazdım. Sadece diamine magical forest mürekkebinde arkaya geçme yaşadım, o da normal çünkü 2.3 Scrikss kaligrafi kalemiyle yazmıştım. Genel olarak dolma kalem için iyi denilebilir.

Değişik kapak tasarımlarına sahip defterde kedi çizimi olanı tercih ettim. Krem rengi çizgili sayfalara sahip. Krem rengi sayfaları gözünüzü yormuyor. Yazmak için daha ne bekliyorsunuz?
Yazı Arkası Görünüm

Değerlendirme:                                                                 
Kağıt kalitesi:4/5
Kapak :3/5
Yazılma :4/5
Dizayn : 3/5
Arka sayfa yazılma: 4/5
Fiyat Performans: 4/5

Hello, I am here with a small pocket notebook. Defterr brand of  notebook for taking notes at a very affordable daily notebook and pen in the same way a proper notebook.
Firstly i wrote with Diamine’s magical forest ink on the paper. The ink went to back of the paper because of this ink very fluence and i wrote with 2.3 broad of calligraphy pen. The other inks are suitable for this notebook.
I preferred the book drawing cats with different cover design. The cream-colored with stripes page. The cream-colored pages does not tire your eyes. what are you waiting for letter?

Rating:
Paper quality: 4/5
Cover: 3/5
Writing: 4/5
Design: 3/5
Writing back page: 4/5
Price Performance: 4/5

6 Temmuz 2016 Çarşamba

KOH – I - NOOR TOISON D’OR 5900 2.0MM KAVKALEM

KOH – I - NOOR TOISON D’OR 5900 2.0MM KAVKALEM

KOH – I - NOOR TOISON D’OR 5900 2.0 MM KAVKALEM

Merhaba, bu yazımda yeni yeni kullanmaya başladığım 2.0 mm uçlu kavramalı kalemlerden biri olan Koh – i – Noor markasının Toison D’or modelini inceleyeceğim.

Markanın başka modeli ile

Normal olarak genelde yazılarımı dolma kalem ile yazıyorum fakat sınavlarda mecburen kurşun ya da versatil kalem kullanmamız gerekiyor bu nedenle 2.0 mm ya da 3.0 mm kalemleri tercih etmeye başladım. Genelde çizim yapan mesleklerde daha yaygın olarak kullanılan bu kalemler uç bakımından kurşun kalemlere alternatif olarak kullanılabilirler.

Arka kısmı diğer kalemlere göre daha uzun

Kavkalemin özelliklerine gelirsek. Kalemin arka kısmında saat yönünün tersi istikamette çevrilerek açılan kalemtıraş bulunmakta. Bu kalemde arka kısımdan bastığınızda kalem ucunu elinizle tutmanız gerekiyor, yani otomatik değil. Bu tür kalemler konusunda daha bilgili olan arkadaşım otomatik olanlarının da mevcut olduğunu söyledi, yani diğer versatil kalemlerde olduğu gibi bastığınızda makul ölçüde ucu ittiren bir mekanizma mevcut.

Arka Kısımdaki Kalemtıraş

Gövde yapısı hegzagonal (altıkenar) şekilde. Tutma yerinde ergonomik bir kısım bulunmamakta dolayısıyla eliniz terlediğinde sizi rahatsız edebilir. Uç tutma kısmı 3 parçadan oluşuyor bazı kavkalemlerde uç kısmı daha fazla parçaya ayrılmış olabiliyor. Kalemin iç aksanı da gayet kaliteli.

Koh-i-Noor and Toison D’or 5900 İç Aksanı

Genelde kalemler ülkemizde daha pahalı olmasına rağmen Koh – i – Noor markalı kalemler hemen hemen aynı fiyata ya da daha ucuza ülkemizde bulunabiliyor. Yurt dışında bu kalem 10$ civarında satılırken ülkemizde fiyatı 15 tl. Kalemi İstanbul Sirkeci’den satın aldım, internet sitelerinin bazılarında da mevcut, en uygun nereden bulabilirseniz oradan alın derim.
Daha önce bu kalemlerle ilgili bir yazıyı arkadaşım yazmıştı bakmak için tıklayınız.
Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle, iyi günler.

Hi, i will talk about brand of Koh-i-Noor and Toison D’or 5900 models. Generally i use fountain pen but 2.0 mm. clutch pens are interested by me these days. Clutch pens usually prefer more widely in terms of professions that can be used as an alternative to pencil drawing ends.
When it comes to Koh – i - Noor Toison D’or 5900 2.0mm Clutch pen properties In the back of the pencil sharpener clockwise in the opposite direction are reverse to drop in. You have to hold your hand when you press the pen tip on the stylus from the rear, so it's not automatic. My friends who are more knowledgeable about such items are said to be present in the automatic ones, so your squalls as in other versatile item reasonably push the end of an existing mechanism.
The body structure of the hexagonal shape. It may annoy you when there is thus retaining some ergonomic hand you sweat. End holding portion can be divided into more parts of the end portion in some clutch pen consists of three parts. The interior accents Pen in very good quality.
Koh – i - Noor Toison D’or 5900 2.0mm Clutch pen price difference beetween 8$-10$. This pen can be purchased from website. You can find the most suitable i say taken from there.
Clickhere to see an article he wrote about my friend before these items.

Hope to see you in the new text,  have a nice day.

5 Temmuz 2016 Salı

IROSHIZUKU AMO-IRO MÜREKKEP İNCELEMESİ / IROSHIZUKU AMO-IRO INK REVIEW

IROSHIZUKU AMO-IRO MÜREKKEP İNCELEMESİ / IROSHIZUKU AMO-IRO INK REVIEW

Iroshizuku Amo-iro mürekkep

Merhaba hayırlı bayramlar, bu yazıda size iyimser bir hava katacağını inandığım parlak bir mavi mürekkep olan iroshizuku amo-iroyu tanıtacağım. Iroshizuku mürekkepler arasında en canlı renk olarak bence bu. Garip bir mutluluk verdiğini düşünüyorum.
Mürekkebi Twisbi Vac 700 ile kullandım, genel olarak akıcı bir mürekkep. Kuruma süresi biraz uzun geldi hızlı yazarken elinizi sürdüğünüzde çok dağılıyor. Aynı şekilde suya dayanıklılığı da diğer İroshizuku mürekkeplere göre daha az, kolaylıkla dağılabiliyor. Bu özellik aynı zamanda kumaşlardan daha rahat temizlenebilir olmasını da sağlıyor. Benim gibi sakar biriyseniz bu özellik önemli bir önem arz edebilir. 
Suya Dayanıklılığı

Şişe tasarımı da gayet güzel olan bu mürekkepler ülkemizde bir hayli pahalı. Genelde fiyatı 150-200 tl civarında değişiyor. Detaylı olarak tüm internet siteleri incelenip öyle alınmalı. Daha uygun fiyatlara daha iyi seçenekler bulunabileceği kanaatindeyim.

Değerlendirme:
Kategori: Günlük kullanım
Mürekkep Akıcılığı: 4/5
Suya Dayanıklılığı: 2/5
Renk Kalitesi: 5/5
Kuruma Süresi: 4/5
Fiyat/Performans: 3/5

Hi everyone, i will introduce bright blue ink brand of Iroshizuku. I think this ink is among the most vibrant colors İroshizuk inks. I think it gave a strange happiness.
I used this ink use with Twsbi Vac  700, generally fluence ink. When you take your hand when typing long drying time came a little too fast falling apart. Iroshizuku amo iro can be easily distrubuted on paper. Water resistance is not good enough, this ink is not permanent. This feature enables the same time being more comfortable than fabrics can be cleaned. If you are clumsy like me, this feature may pose a significant importance. Bottle design is also pretty good with these inks in our country is quite expensive. Usually the price is changing around $25-$28 . It should be examined in detail all Internet sites. I believe there are better options to be more affordable price.

Rating:
Category: Daily use
Ink fluency: 4/5
Water resistance: 2/5
Color Quality: 5/5
Drying time: 4/5
Price / Performance: 3/5

1 Temmuz 2016 Cuma

KAĞIDIN TARİHÇESİ- HISTORY OF PAPER / ÇEKİLİŞ TEKRARI

KAĞIDIN TARİHÇESİ- HISTORY OF PAPER / ÇEKİLİŞ TEKRARI

Merhaba, bu yazımda defterlerimizde kullanılan kağıdın tarihçesini sizinle paylaşmak istedim.
Posterin aslını 2016 Expo 2016'da görebilirsiniz. Güzel bir çalışma olmuş, arada bir bende hatırlamak için artık buraya bakarım. Fotoğrafın kalitesi ve boyutu ile çok oynayamıyorum, çünkü Ankara'da olamadığım için internet kafeden yazmak zorundayım, Ankara'ya döndüğümde Fotoğrafı güncelleyeceğim. Yazıyı şimdi yazışımın sebebi çekilişi güncelleyecek oluşum.

Kağıdın Tarihçesi

Fotoğrafın boyutunu ayarlayamadım bu yüzden üzerindekileri yazmaya karar verdim.
- M.Ö. 4000 Eski Mısırlılar bizim bildiğimiz şekliyle kağıt benzeri ilk maddeyi, Papirüs’ü bulmuşlardır.
B.C.E. 4000 Ancient Egypt was manufactures the first paper-like substance Papyrus.
- M.S. 105 Bildiğimiz haliyle kağıt Çinli bir askeri memuru olan Ts’ai Lun tarafından bulunmuştur.
A.D. 105 Paper is found by Chinese court official Ts’ai Lun
-  751 Araplar kağıt üretiminin sırlarını Çinlilerin esirlerinden öğrenmişlerdir
The Araps hae learned the secrets of paper production from the works of Chineese.
-1009 Kağıdın Araplardan Avrupa’ya geçmesi yaklaşık 400 yıl aldı.
 Transition of paper from Arabs to Europe has taken almost 400 years.
-1453 Johan Gutenberg taşınabilir matbaa makinesini icat etti. Bu icat ile okur yazarlık arttı.
Johan Gutenberg invented the movable type printing press. Literacy rate increased with this invention.
-1690 Kuzey Amerika’ya göç eden William Rittenhouse Amerika’daki ilk kağıt imalathanesini kurdu.
William Rittenhouse who immigrated to North founded the first paper mill in the United States.
-1719 Kağıt yapım maddeleriyle ilgili ciddi bir kıtlık sonucu Rene Antonie Ferchault de Reaumur kağıdın odundan da yapılabileceğini öne sürdü.

1719 After serious shortage on the paper making materials Rene Antonie Ferchault de Reaumur suggested that paper can be also be made from wood.

Kağıt Üretimi


Maalesef geçen hafta talihlisi, iletişim bilgilerini bana yollanmadı bu yüzden hakkını kaybetti. Diğer çekilişimde de aynı durum olmuştu, sanırım bazı kişiler bana çıkmaz diyerek katılıyorlar. dolayısıyla daha sonra kontrol etme ihtiyacı hissetmiyorlar. Birazda kısmet işi sanırım, kısmetlerinde yokmuş.

Çekiliş Tekrarı


Yeni talihli Esra Şen olmuştur. Esra Şen Kalemeraki@gmail.com 'a iletişim bilgilerini yollarsa Parker 45 dolma kalemi kargoya verebilirim. Kendilerini tanıyanlar varsa haber versin lütfen. 1 hafta içinde bana ulaşmazlarsa çekiliş son defa tekrar edilecek. Herkese iyi tatiller, yeni yazılarda görüşmek dileğiyle.