26 Eylül 2016 Pazartesi

HERO 301 DOLMA KALEM

HERO 301 DOLMA KALEM

Hero 301 Dolma Kalem

Merhaba bu yazımda Çin’den gelen dolma kalemlerinde biri olan Hero 301 tanıtmaya çalışacağım. AliExpress’ten aldığım kalemler içinde biraz sorun yaşadığım bir dolma kalem.


Öncelikle Hero 301 gövdesinde dikkatlice bakıldığında noktalar halinde soyulmuş yerler olduğunu fark ettim. Çok küçük olan bu delikler zamanla soyularak genişleyebilir. Hero 301 dolma kalemin kapağı çok zor açılıp kapanıyor bunun nedeni kapağın birleşme yeri çok dar olması. Kalemde bu noktayı iyi ayarlayamamışlar. Kalemin klipsi diğer Çin menşeli kalemler gibi çok kullanışlı değil, aşırı sert yapılmış.

Hero 301 Dolma Kalem Ucu

Kalemin ucu m(orta) kalınlığında, iridyum uç. Yazarken başlama problemi yaratmıyor fakat nadiren de olsa atlama yapabiliyor. Kalemi Akkerman 13 Violet mürekkeple kullandım, son derecede akışkan olan bu mürekkeple atlama yapıyorsa diğer akıcı olmayan mürekkeplerle kullanımında daha çok sorun yaşatabilir.


Hero 301 dolma kalemin tutma yeri metal ve altın renkli pirinç alaşımı ile kaplanmış. Bu kısım muhtemelen zamanla soyulacak zaten ufak çizgiler şimdiden mevcut. Tutma yerindeki hafif çukur kısım ve bunların üzerindeki yatay çizgiler elinizin kaymasını önlüyor.

Hero 301 Dolma Kalem Boyutu

Hero 301 dolma kalemi Ali Express sitesinden Jinhaoflagshipstore adlı kullanıcıdan 4$ yani 12 TL’ye satın aldım. Genel olarak ortalama bir kalem, yazıda atlama gibi sorunları var bu yüzden çok tavsiye etmiyorum. Rengi ve duruşunu beğeniyorsanız alabilirsiniz.

Değerlendirme:

Kategori: Başlangıç
Kalite: 7/10
Görünüm: 7/10
Yazma :  7/10
Ergonomi: 7/10
Fiyat Performans: 9/10

20 Eylül 2016 Salı

ALI EXPRESS ALIŞVERİŞİM 2

ALI EXPRESS ALIŞVERİŞİM 2


Ali Express Dolma Kalem


Merhaba Ali Express’ten verdiğim diğer siparişim sorunsuz bir şekilde 20 günde elime ulaştı. Bu siparişim daha özenle paketlenmiş biçimde geldi. Sipariş verdiğim kullanıcı Online Store 632143. Başka kullanıcılardan sipariş verip memnun kalanlar yorumlarda belirtirse hangi alıcıdan alıp hangilerini kullanmamız gerektiğini öğrenebiliriz. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Jinhao Dolma Kalem

16 Eylül 2016 Cuma

BAOER 507 DOLMA KALEM

BAOER 507 DOLMA KALEM

Baoer 507 Dolma KalemMerhaba bu yazımda Çin’den gelen diğer bir kalemi Baoer 507 Dolma kalemi tanıtmaya çalışacağım. Çok uzun zamandır kullanmadığım bir kalem olduğu için ileride karşılaştığım sorunları tekrar yazarak yazıyı güncelleyeceğim.

Baoer markasını daha önce denemiştim ve memnun kalmıştım, bu memnuniyetim AliExpress’ten alışveriş yapmamda etkili oldu. Kalem düşündüğüm kadar ağır değil, Jinhao X450’ye nazaran daha hafif bu yüzden daha ergonomik olduğunu düşünüyorum.  Tutma yeri sert plastik ve dikine çizgiler bulunuyor. Dikine çizgilerin olması elinizin kaymasını önlüyor, bu nedenle iyi düşünülmüş olduğunu düşünüyorum. Kalemin uç kısmındaki altın yerler şimdiden soyulmaya başlamış zamanla elinizin temasıyla buradaki altın renkli kaplamanın tamamen kalkacağını düşünüyorum.

Baoer 507 Dolma Kalemin Ucu

Baoer 507 dolma kalemin ucu İridyum point uç ve M (orta) kalınlığında yazıyor. Kalemi kullanmadan temizlerseniz herhangi bir başlangıç sorunu ile karşılaşmıyorsunuz. Baoer 507 dolma kalemi Mont Blanc Alfred Hithcock mürekkep ile kullandım, çok akıcı bir yazımı var. Yazım boyunca hiç atlama yapmadı. Gövdesine göre kısa bir ucu var, 1.7 cm uzunluğunda. Karşılaştırmanız için söylüyorum Jinhao X450’de 2.3 cm uç uzunluğu var. Pompa sistemi Jinhao X450 ile neredeyse birebir aynı sadece birinin pompa çevirme kısmında Jinhao diğerinde ise Baoer yazıyor.

Kalemin gövdesi bakır elementinden imal edilmiş, bu kaleme şıklık katmakla birlikte ileride sorun oluşturabilir. Sorun oluşturmasının sebebi bakır elementinin su ile temas ettikten sonra çabuk oksitlenmesi. Bakır oksitlenir ise yeşil renk alıyor, böyle bir şey gerçekleşirse bariz şekilde anlayabilirsiniz. Uzun kullanımda böyle bir sorunla karşılaşırsam buraya not düşerim. Siz böyle bir sorunla karşılaştıysanız yorumlarda yazarsanız sevinirim. Gövde de Japon harfleri ya da Çin harfleri yer alıyor ayrıca at figürü bulunmakta. Genel olarak görünüşünü seviyorum. Tavsiye edebileceğim bir kalem. Geçen yazımda değinmeyi unutmuşum aldığım Çin menşeli kalemlerin çoğunda kapakta bulunan klipsler çok kullanışsız, aşırı sertler. Çok zorlarsanız kırmanız muhtemel. Klipsleri defter kapaklarına tutturmak çok zor 1-2 sayfaya anca iliştirebilirsiniz.

Baoer 507 İç Aksan

Kalemi AliExpress’ten $5’a aldım yani 15 TL. Fiyat performans olarak çok iyi bir kalem. Bu arada bakır rengi sevmeyenler için aynı kalemin gümüş renkli olanı da mevcut, oksitlenmeye karşı o rengi tercih edilebilir.
Değerlendirme
Kategori: Başlangıç
Kalite: 8/10
Görünüm: 9/10
Yazma :  8/10
Ergonomi: 8/10
Fiyat Performans: 10/10

10 Eylül 2016 Cumartesi

JİNHAO X450 DOLMA KALEM

JİNHAO X450 DOLMA KALEM

Jinhao X450


Merhaba Çin’den gelen kalemlerim arasında ilk önce Jinhao X450 Dolma Kalemi tanıtmak istedim çünkü uzun zamandır kullandığım bir kalem. Farklı rengine sahip olmak için tekrar satın aldım. Daha önceki yazım için tıklayınız.

Jinhao X450 Dolma kalemi yaklaşık 2 yıl önce 55 TL’ye satın almışım, şimdi ise $4 yani 12 TL’ye almış oldum. Buradan gayet iyi anlaşılıyor ki Türkiye’de kalemcilik sektöründen iyi paralar kazanılıyor.

AliExpress Kargolama Şekli


AliExpress’ten alışveriş yapmak aklımdan geçiyordu fakat Çin’den düzgün bir biçimde eşya geleceğini düşünmüyordum. Ucuz dolma kalemleri görünce bir gün dayanamadım ve denemeye karar verdim. 2 aydan öncede gelmesini beklemeden siparişi verdim. Şansıma 15 günde elime ulaştı. Ulaşan kargo için şunu söyleyeyim herhangi bir kutu beklemeyin sadece en uygun biçimde kargo hacmini küçük olacak şekilde yolluyorlar.Her satıcının eşit kalitede hizmeti yok, sistemden daha önce kaç alışveriş yapıldığı ve müşterilerin memnun olup olmadığı gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Bu seferki alışverişimi Jinhaoflagstore’dan yaptım. Daha sonradan bir farklı bir satıcıdan farklı kalemler sipariş ettim, elime ulaştığımda bu kalemlerin durumunu ve satıcı hakkında da bilgilendirme yaparım.


Jinhao X450 Ucu

Çin menşeli kalemler genel olarak iridyum uca sahip iyi performans gösteriyorlar. Kalemleri kullanmasanız bile içindeki pompaları diğer kalemlerde kullanabilirsiniz, zaten kalemlerin fiyatı diğer marka dolma kalemlerin pompa fiyatlarına eşit.

Jinhao X450 için bir önceki yazımda Fiyat/Performansına 10 üzerinden 9 vermişim, o kadar pahalıya almam rağmen böyle düşünmüşüm. Genel olarak Çin menşeli kalemler bu fiyatlarla Fiyat/Performans konusunda 10 üzerinden 10 puanı rahatlıkla hak ediyorlar.

Jinhao X450 İç Aksan

Jinhao X450 Dolma kalemi tekrar tercih etmemin sebebi gök mavisi rengi ve görünüşü, dikkat çeken şık bir görünüşü var. Jinhao X450 Dolma kalemi teknik olarak değerlendirsek, öncelikle materyalinden dolayı ağır. Uzun süreli kullanıma uygun değil. Kalemin tutma yeri plastik ve tırtıklı yüzeye sahip elinizden kaymıyor. Yazım olarak M (orta) boyutta yazıyor, uç seçeneğini satın alırken göremedim. Kalemi Akkerman Orange (16) mürekkep ile kullandım, başlangıç problemi yaşamadım. Yazarken atlama yapmıyor, tıkanma yaşanılmıyor. Pompa uzun süre dayanıyor, sökülüp temizlenmesi rahat. Çoğu dolma kalemde altın renkli kaplama kullanıldığında bu kaplama zamanla soyuluyor, Jinhao X450 dolma kalemde bu sorunu bekliyordum ama 2 yıldan fazladır kullandığım diğer kalemde böyle bir sorunla da karşılaşmadım. Altın renkli prinç kalemleri alırken bunların soyulup soyulmayacağına bakarak almanızı tavsiye ederim. Umarım gözümden kaçan bir şey olmamıştır. Sizin bu kalemle ilgili beğeniniz ya da şikayetiniz olursa yorumlarda belirtirseniz herkes için faydalı olur. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

9 Eylül 2016 Cuma

ÇİNDEN GELEN KALEMLERİM

ÇİNDEN GELEN KALEMLERİM

Çin Kargo


Merhaba, bayram öncesi AliExpress’ten sipariş verdiğim dolma kalemlerim geldi. 2 ay sonra geleceğini düşündüğüm için çok şaşırdım. 15 gün gibi çok kısa sürede Çin’den evime kadar geldi. AliExpress Türkiye’de Ptt Kargo ile anlaşmalı. İyi ki Ptt Kargo ile anlaşmalı, kargo olarak bir kez bile sorun yaşamadığım tek şirket. Diğer kargo şirketleri bir türlü evimin yolunu bulamıyor. Ptt kargoya’da buradan teşekkür ederim.

Çin Menşeli Dolma kalemler


Gelecek yazılarımda gelen kalemlerin nasıl olduğunu, hangi satıcıdan nasıl aldığımı vs. yazacağım. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.6 Eylül 2016 Salı

MEMORY COMIC PEN SET CP-568 / MEMORY KALİGRAFİ SETİ

MEMORY COMIC PEN SET CP-568 / MEMORY KALİGRAFİ SETİ

Memory Comic Pen Set

Merhaba bu yazımda Memory Markasının Comic kalem setini inceleyeceğim. Bu seti seçmemin 2 sebebi var, birincisi 2 adet divit gövdesinin bulunması, ikincisi bu alanda bulabildiğim en uygun fiyatlı olması.

Comic Set Uçları


Memory Comic pen setin en önemli özelliği her divit ucunu kullanabildiğiniz iki gövdesinin bulunması. Özellikle sette bulunan 1. Uca uygun divit gövdesi çok bulunmuyor. Setteki uçların hepsini denedim, genel olarak uçlar iyi değil. Hepsinde yazarken cızırtı oluyor 3 ve 4 numaralı divit uçlarıyla yazarken elinizi yatay tutmanız gerekiyor. Bu yatay tutuşu ayarlayamazsanız bütün mürekkep kağıda bir anda geçiyor. Denemeleri yaparken Rhodia dot pad defteri kullandım, bu nedenle mürekkep arka sayfalara geçmedi fakat başka bir defter olsaydı diğer sayfalara mürekkep fazlasıyla geçerdi.

Comic Set gövde

Seti Winsor&Newton Green kaligrafi mürekkebiyle denedim. 1 ve 2 nolu uçlar mürekkeple 2 satır kadar yazdılar. 3 ve 4 nolu uçlar ise çok mürekkep tükettiğinden 1 satır bile zor yazdılar. Burada Winsor&Newton kaligrafi mürekkebinin diğer kaligrafi mürekkeplerine nazaran daha akışkan olmasınında payı var.

Kaligrafi Seti YazımMemory Comic Pen seti Sirkeci’de bulunan Hakikat Kırtasiye’den 7 TL’ye satın aldım. Ali Express sitesinde fiyatı 3$. Divit gövdeleri için almayı düşünebilirsiniz, uçlarını çok önermiyorum.

Memory Comic Set Nibs

4 Eylül 2016 Pazar

BRAUSE BANDZUNG 1.5 MM KALİGRAFİ UCU

BRAUSE BANDZUNG 1.5 MM KALİGRAFİ UCU

BRAUSE&CO  No:180

Merhaba son zamanlarda dolma kalemlerden çok divit ile yazmayı tercih ediyorum. Farklı niteliklerde divit uçlarını deniyorum, en çok beğendiğim uçlardan biri olan Brause Markası’nın Bandzung 1.5 mm. kaligrafi ucunu sizlere tanıtmaya çalışacağım.

Brause Kaligrafi ucu


Kaligrafi uçları set halinde satıldığı gibi tek tek paketlenmiş ya da açık bir şekilde satılabiliyor. Brause Bandzung ucu idora Markası tek olarak paketlemiş. Aynı ucu açık bir şekilde (paketsiz) satan yerlerde bulunmakta. Aslında Brause markasının 180 modeli olarak geçiyor bu uç, Bandzung ise ucun şekline göre nitelendirdiği durum. Bandzung uçlar kesik (Roman, italik, Gotik) yazabilmek için uygun uçlar. Bu modellerin üzerinde ayrıca mürekkep rezervuarı bulunmakta.

Divit ucu değişik kaligrafi mürekkepleriyle denedim, güzel sonuçlar aldım. Kaligrafi mürekkepleri diğer mürekkeplere nazaran daha yoğun mürekkepler bu nedenle kesinlikle dolma kalemlerde kullanılmaması gerekiyor. Kısa sürede kuruyan bu mürekkepler kalem damaklarına ciddi zararlar verebilir. Daha sonraki yazılarımda bu mürekkepleri daha detaylı inceleyeceğim

Brauze Bandzung Yazı


Brause Bandzung Kaligrafi ucunu Güven Sanat Kırtasiye’den 6.5 TL’ye satın aldım. Yurt dışı fiyatı da hemen hemen aynı 2 $ civarında bulunabiliyor. Divit kalem kullanacaksanız tavsiye ederim. Divit kalemlerde genel olarak kesik ya da kalın uçları tavsiye ederim, ince uçlarda genelde cızırtı oluyor. Tabi bu cızırtı diviti tuttuğunuz açı ile alakalı, diğer yazılarda bundan bahsedeceğim. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

2 Eylül 2016 Cuma

KALEMİM

KALEMİM

Merhaba bu yazımda bir yazarın kalemine olan tutkusunu anlatan bir yazı paylaşacağım. Yazarımız Yaşar Seyman ve bu yazısını yıllar önce yeşil renkli Pelikan marka dolma kalemine ithafen yazdığını belirtiyor. Yazının bir kısmını yeşil renkli Visconti ile yazdım, yazının tamamını görmek için tıklayınız.


Kalemim Yazısı


Yazarın Kitaplarından ''Benazir''