29 Mart 2017 Çarşamba

STEADTLER 925 25 MEKANİK KALEM İNCELEMESİ

STEADTLER 925 25 MEKANİK KALEM İNCELEMESİSteadler 925 25 0.5mm Mekanik Kalem


Merhaba bu yazımda güzel ve kullanışlı olduğunu düşündüğüm Steadtler markasının 925-25 modeli versatil kalemini tanıtmaya çalışacağım.

Steadler 925 25 2.00 mm Mekanik Kalem


Steadtler 925 25 Mekanik kalemde öne çıkan özellik son derecede hafif olması (25 gram civarı) , bu hafifliği gövdesinde kullandığı alüminyum materyal sayesinde sağlıyor. Uç kalınlığı konusunda 925 25 serisi size 0.3-0.5-0.7-0.9-2.00 mm. seçenekleriyle geniş bir seçim imkanı sunuyor. Kalemin klipsi gayet kullanışlı ne çok sıkı ne de çok gevşek. Kalemin iç aksanı sert plastik. 2.00 mm modelinde ise iç aksan metal ve daha kaliteli. Kalemin hoşuma gitmeyen özelliği ise uç kısmının içeriye girmiyor olması, bu da yere düştüğünde kalemin uç kısmının hasar görme olasılığını yükseltiyor.

Steadler 0.5 mm. İç Aksan

Steadler 2.00 mm. İç Aksan

Steadtler 925 25 Versatil kalemin tutma kısımları hafif pürüzlü bu sayede elinizin kayması en aza indirgeniyor. Tutma kısmındaki kabartmalar abartılmamış bu yüzden uzun kullanıma uygun. Kalemin tutma kısmının üstünde kullandığınız ucun sertliğini belirten kısım var bu kısmı açıkçası çok kullanmıyorum zaten ülkemizde genellikle 2B ya da HB yumuşaklığında uç kullanılıyor. Kalemin kapağının üzerinde ucunun kalınlığına dair numarası bulunmakta, kalemin kapağının altındaki silgi küçük ve kullanışsız, kalemlerin arkalarındaki silgileri çok gerekmedikçe kullanmamaya özen gösteriyorum.Kalemin yurt dışı fiyatıyla ülkemizdeki fiyatı genelde aynı düzeyde 60 TL civarında değişiyor. Fakat ülkemize 0.3- 0.9 ve 2.0 mm. modellerini bulmak bir hayli zor. 0.5-0.7 modellerini kullanacaksınız Türkiye’den elinize alıp ağırlığının size uygun olup olmadığını kontrol ederek satın alabilirsiniz. Son zamanlarda en sık kullandığım ve fiyat performans olarak beğendiğim versatil kalem hala PentelOrenz Versatil kalem fakat daha hafif bir kalem kullanmak istiyorsanız Steadtler 925 25 Serisi de tercih edilebilir.


Steadler 925 25 2.00 mm. Uç Mekanizması

24 Mart 2017 Cuma

ÇOK FONKSİYONLU MÜHENDİS / TEKNİKER KALEMİ

 ÇOK FONKSİYONLU MÜHENDİS / TEKNİKER KALEMİ

Çok Fonksiyonlu Mühendis / Tekniker Kalemi

 Merhaba bu yazımda kullanmayı çok sevdiğim bir tükenmez kalemi sizlere tanıtmaya çalışacağım. Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi sizlere tanıtmadan bir hayli kendime stok yaptım. Bazen anlamsız yere çok sayıda kalem satın alabiliyorum. Bu kalemlerden beklentim yüksek olduğu için ve fiyatları çok uygun olduğu için bol miktarda Aliexpress sitesinden sipariş verdim. Bütün siparişlerim farklı zamanlarda sipariş vermeme rağmen aynı anda geldi bunun sebebi Ptt’nin diğer kargolarımın da geleceğini tahmin ederek bir süre diğer kargolarımı bekletmiş olması, diğer ürünler önce gelseydi belki sonraki siparişlerimi vermeyebilirdim. Bunun sebebini birazdan açıklayacağım.
Çok fonksiyonlu olan bu tükenmez kalemi nitelendirirken mühendis ya da tekniker kalemi olarak adlandırmamın sebebi üzerinde su terazisi, iki farklı uçlu tornavida ve inç-cm. biriminde üzerinde cetvelin bulunması.

Çok Fonksiyonlu Tükenmez Kalem

Aliexpress’ten sipariş verirken size ayrıca tükenmez kalemin kartuşunun rengini soruyor mavi ve siyah seçeneğiniz mevcut. Gövde rengi olarak bende 8 ayrı renk mevcut, iki farklı yerden sipariş verdiğim için bu renkler değişiklik gösteriyor. Bu renkler; yeşil, fıstık yeşili, şampanya rengi, mavi, hardal sarısı, kırmızı, siyah, gümüş renkleri. Kalemin üzerindeki cetvel çizgileri zamanla çıkabilecek gibi gözüküyor ama uzun süre kullanmadığım için net bir şey söyleyemiyorum. Ayrıca kalemin arka kısmında stylus ( dokunmatik ekran kalemi) ve iki farklı tornavida ucu bulunuyor. Bu uçlar en yaygın olan yıldız ve düz uçlar.

Tornavidalı Tükenmez Kalem

Bu kalemin farklı markalarda bulmak mümkün hatta ben o markaların birebir aynısı olduğunu düşünmüştüm fakat elbette kalite farkı olması çok doğal çünkü bu kalemlerin tanesi 1 dolar civarında diğer sözünü ettiğim kalemler 65 TL ile 150 TL arasında fiyatları değişebiliyor. En büyük fark gövdesinde kullanılan materyal. Pahalı olan markalarda Pirinç ve metal kullanılırken benim elimde bulunan kalemler sert plastik gövdeye sahip.

Silindirik Düzeçli Tükenmez Kalem

Kalemin belirli bir markası yok bazı markalar üzerine markalarına basıp satıyor olabilir, marka vermeden söyleyeyim bir marka bu kalemlere göre çok daha kaliteli kalem üretiyor ama diğer kalemleri elime almadığım için bir yorumda bulunamıyorum. Kaliteli olduğunu bildiğim kalem bir o kadar da pahalı. Yalnız aynı marka 80 TL’ye bulunabildiği gibi 150 TL’ye de bulunabiliyor. Maliyeti bu kalemle karşılaştırdığımda kafam karışıyor, reklam giderleri, marka değeri ve vergilendirmeyi düşününce bile bu fiyat aşırı pahalı bulunabilir.

Ben kalemleri 2 farklı yerden sipariş ettim ikisi de sorunsuz şekilde elime ulaştı. Önceki sipariş verdiğim kalemin tanesi 95 Cent (0.95 Dolar) Store name: Tiptop Co., LTD. kullanıcı adından satın aldım, 2. Ve 3. Siparişlerim ise 88 Cent (0.88 Dolar) Store name: Pink Pricess adlı satıcıdan satın aldım. Bazen diğer kullanıcılar daha ucuz olabilir müşteri memnuniyetine bakarak oralardan da sipariş verebilirsiniz.

Son olarak sizden bir şey rica ediyorum, blog belirli bir düzeye geldi fakat google + beğenmesi ya da instagram hesabından beğenileriniz olursa daha çok kişiye ulaşabileceğimi düşünüyorum. Yazılarımda genelde sizlere faydalı olabilecek yazılar yazmaya çalışıyorum fakat istemsiz olarak hata yaptığım noktalar olabilir, beni bu konuda yapıcı bir şekilde eleştirirseniz daha dikkatli olmaya çalışırım. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

19 Mart 2017 Pazar

GÜZEL YAZI DERSLERİ 4 / BASTARD SECRETARY YAZI FONTU

GÜZEL YAZI DERSLERİ 4 / BASTARD SECRETARY YAZI FONTUBastard Secretary Uygulanışı


Merhaba uzun zamandır yazımı geliştirmek için çalışma yapacak zaman bulamıyorum maalesef. Daha önce yaptığım bir çalışmayı ve kullandığım yazı fontunu sizlerle paylaşmak istedim. Bastard Secretary yazı fontu da daha önce paylaştığım Gothic yazı fontu gibi gösterişli ve yazıyı ön plana çıkaran bir font. Çalışmayı Brause Kaligrafi ucu ve Koh-i Noor turuncu Kaligrafi mürekkebi ile deneyimledim. Güzel bir sonuç elde ettiğimi düşünüyorum.

Farklı Filtre ile Görünüm

KÜÇÜK HARFLER


BÜYÜK HARFLER


Bir sonraki çalışmam hangi mürekkep ve kalemle olacak daha karar veremedim. Yazı fontu olarak yine göze güzel hitap eden bir font seçmeye çalışacağım. Son olarak Bastard Secretary yazı fontunun uygulanması ile ilgili bir video paylaşmak istedim, iyi seyirler. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.


15 Mart 2017 Çarşamba

PENTON SKB TRANSPARAN DOLMA KALEM

PENTON SKB TRANSPARAN DOLMA KALEM

Penton SKB Dolma Kalem

Merhaba, Aliexpress sitesinden Penton markasının diğer modeli elime ulaştı. Normal dönüştürücü ile kullanımını çok sevmedim. Bu yüzden eye dropper olarak kullandım ve çok güzel bir görüntü elde ettim. Eyedropper yapma konusunda farklı bir yöntem izlediğim için bir süre güvenirliğini test edip sizlerle paylaşmak istiyorum. Aynı zamanda Penton SKB dolma kalemin özelliklerini de diğer yazımda detaylı aktaracağım. Yeni yazı da görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

4 Mart 2017 Cumartesi

PENTON ŞEFFAF DOLMA KALEM

PENTON ŞEFFAF DOLMA KALEM

Penton Şeffaf Dolma Kalem

Merhaba, son zamanlarda Aliexpress’ten aldığım kalemleri çok yazdığımın farkındayım fakat Aliexpress alışverişleri bir süre sonra alışkanlık haline geliyor. İlk alışverişten sonrası devamlı başka şeyler almak isterken bulabiliyorsunuz. Bu yüzden ilk Aliexpress’ten alışveriş yaparken iki kez düşünün, gerçekten ihtiyacınız var mı? ve sizi aldıklarınız mutlu edecek mi?

Penton Transparan Dolma kalem

Bu yazımda Penton şeffaf dolma kalemden size bahsedeceğim. Aslında bu yazıyı daha sonra sizlerle paylaşmayı düşünüyordum. Erken paylaşmamın sebebi bazı güzel ürünlerin Türkiye’ye kargosunun belirli bir süre sonra kaldırılıyor olması. Bu yüzden çok beğendiğiniz ürünleri almakta çok beklememeniz iyi olabilir. Öncelikle bu kalemi Penton adıyla satmıyorlar, bunun sebebinin adının diğer Çin menşeli kalemler gibi duyulmamış olması olabilir. Kısa süre sonra bu adı kullanabilirler çünkü kısa sürede hak ettiği yere gelebileceği düşüncesindeyim.

Penton Platinum Siklamen Pembe Mürekkeple

Penton şeffaf dolma kalemin Aliexpress’te olan fotoğraflarını gördüğümde açıkçası inanmamıştım, fotoğraf hilesi olduğunu ve damak kısmının öyle parlak gözükebileceğini düşünmemiştim doğru mürekkebi kullandığınızda o parlak renkleri damakta görebiliyorsunuz ve benim Penton şeffaf dolma kalemde en sevdiğim özelliklerden bir tanesi. Diğer beğendiğim özellikleri ise plastiğinin kaliteli olması ve ucunun ince (ef) olması. Ucu ef (extra fine) olarak geliyor fakat ince (f) bir yazımı var diyebiliriz. Söylemeden geçmeyeyim diğer Aliexpress alışverişlerinde kalemler kutusuz olarak gelirken Penton dolma kalem kutusu ile birlikte geliyor.

Penton Montblanc Permanent Blue Mürekkeple

Penton transparan dolma kalemi iki ayrı mürekkeple kullandım öncelikle damakta rengi belli olsun diye Platinum Siklamen Pembe ile daha sonra mürekkep akışını merak ettiğim için Montblanc Permanent Blue mürekkep ile kullandım. Montblanc permanent mürekkeple bile sorunsuz akış sağladığımdan yazım kalitesinden emin olabildim.

Penton Damak

Penton şeffaf dolma kalem içerisinde dönüştürücü (pompa) ile birlikte geliyor. Aynı zamanda eyedropper yapmak içinde uygun bir yapısı var, daha sonra ki yazılarımda evdeki malzemelerle eye dropper dolma kalem nasıl yapılır? Diye yazı yazmayı planlıyorum. Muhtemelen Penton şeffaf dolma kalemi kullanacağım.
Penton uç

Son olarak şeffaf dolma kaleme nasıl alabileceğinizin bilgilerini vereyim. Penton şeffaf dolma kalemi sipariş ederken birden fazla istediğinizde kargo parası alıyor maalesef tek aldığınızda ise ücretsiz gönderiyor. Paralı kargo 15 gün gibi kısa bir sürede elime ulaştı fakat daha sonra kalemi kullanıp beğendiğim de yeniden tekli sipariş verdim 20 gündür hala bekliyorum. Kalemi sipariş ettiğim Aliexpress adresi  Top-living Arts & Crafts Store ve kalemi Transparent Fountain Pen Gift Package School Supplies 0.38 mm olarak aratabilirsiniz. Umarım kalem elinize sağ salim geçer. Geçen sipariş ettiğim bir kalem gelmedi ve Dispute seçeneğinden para iadesi talep ettim, gayet kibar karşıladılar. Para iadesi daha almadım ama o konuda da sizi bilgilendiririm. Yalnız can sıkıcı olan kalem Türkiye’ye gelmiş fakat kargoda kaybolmuş, umarım diğer siparişlerimde böyle bir sorunla karşılaşmam. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Değerlendirme:                                                 

Kategori: Başlangıç
Kalite: 8/10
Görünüm: 10/10
Yazma :  10/10
Ergonomi: 8/10
Fiyat Performans: 10/10